برای تبلیغات تماس بگیرید

ه‍ر آنچه باید درباره سندروم گلین باره بدانید

تاریخ انتشار: 28 مرداد 1401
تعداد دیدگاه: 0
تعداد بازدید: 56

سندروم گیلن باره ، یک اختلال خودایمنی است که به دلیل آسیب رساندن سیستم ایمنی به سلول‌های عصبی ایجاد می‌شود. سندروم گیلن باره که با نام GBS (Guillain-Barre Syndrome)نیز شناخته می‌شود، نادر ولی خطرناک است. البته درمان سندروم گیلن باره تا حد زیادی ممکن است. درمان سندروم گیلن باره با طب سوزنی یکی از چند روش درمانی است که به همه آن‌ها می‌پردازیم.

 ه‍ر آنچه باید درباره سندروم گلین باره بدانید
ه‍ر آنچه باید درباره سندروم گلین باره بدانید

علل ایجاد سندروم گیلن باره

عوامل مختلفی می‌توانند منجر به ایجاد سندروم گیلن باره شوند. در واقع، این عوامل می‌توانند باعث تحریک نابجای سیستم ایمنی بر علیه سلول‌های عصبی شوند. وظیفه سیستم ایمنی، شناسایی و مبارزه با عوامل بیگانه است. گاهی این سیستم به اشتباه، سلول‌های خودی را عامل بیگانه خطرناک تشخیص داده و به آن‌ها حمله می‌کند.

 • عفونت: شایع‌ترین فرم سندروم گیلن باره، مدتی پس از یک عفونت اتفاق می‌افتد. این عفونت‌ها عمدتاً ویروسی هستند؛ مثل آنفلوانزا و HIV . البته در مواردی هم عوامل باکتریایی مثل کمپلیوباکتر (عامل مسمومیت غذا) در ادامه منجر به پیدایش این سندروم خواهند شد.
  حدود دو سوم افراد مبتلا به سندروم گیلن باره ، از چند هفته قبل شکایت اسهال (در زمینه یک بیماری عفونی) یا بیماری تنفسی (عمدتاً به دلایل عفونی) داشته‌اند. همه این‌ها علائم ابتلا به عفونت هستند که سپس می‌توانند منجر به ایجاد سندروم گیلن باره شوند.
 • واکسن: واکسن علت شایعی برای ایجاد زمینه ابتلا به گیلن باره نیست ولی یکی از علت‌های ثابت‌شده است. اغلب واکسن‌ها، فرم ضعیف یا کشته شده عوامل میکروبی هستند. همین مسئله می‌تواند در ادامه منجر به آسیب سیستم ایمنی شود.

علائم سندروم گیلن باره

همان‌طور که گفتیم، سندروم گیلن باره با آسیب به سلول‌های عصبی (نورون‌ها) همراه است. پس انتظار داریم در این بیماری، شاهد علائم آسیب عصبی و عضلانی باشیم. شدت و نوع این علائم، بسته به شدت بیماری، متفاوت خواهد بود. این علائم عمدتاً در دست‌ها و پاها بروز پیدا می‌کنند.

علائم زودرس

برخی از علائم این سندروم، در همان روزهای ابتدایی، خودشان را نشان می‌دهند. این علائم، علائم زودرس هستند که تقریباً در همه مبتلایان، خودشان را نشان می‌دهند. این علائم اصولاً به طور هم‌زمان، هر دو سمت بدن را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند.

 • ضعف عضلانی
 • بی‌حسی عضلات
 • سوزن سوزن شدن دست و پا
 • اختلالات تعادل و هماهنگی اعضا
 • احساس درد

علائم دیررس

پس از چند روز و گذشت هفته‌ها، علائم ثانویه پدیدار می‌شوند. برخی از افراد انواع خفیفی از این علائم را تجربه می‌کنند ولی در هر صورت، با پیشرفت سندروم گیلن باره، شاهد علائم دیررس هم خواهیم بود. علائم سندروم گیلن باره ، پس از ۴ هفته به اوج خواهند رسید. بعد از این مرحله، یا شاهد پیشرفت تدریجی بیماری هستیم یا علائم به ثبات می‌رسند.

 • اختلالات تکلم
 • درد شدید و مداوم
 • اختلالات جویدن و بلع
 • تاری دید یا دوبینی
 • اختلالات تنفسی (تنگی نفس و مواردی از این قبیل)
 • فلج دست، پا یا صورت
 • یبوست و مشکل در دفع مدفوع
علائم سندروم گیلن باره
علائم سندروم گیلن باره

درمان سندروم گیلن باره

پس از آشنایی با علت ایجاد این بیماری و علائم آن، نوبت به شناخت راه‌های درمان سندروم گیلن باره می‌رسد. درمان قطعی این بیماری، توسط پزشک و با بررسی عملکرد عصبی انجام می‌شود. گاهی برای رسیدن به تشخیص قطعی، نیاز به نمونه‌برداری از مایع اطراف نخاع (مایع مغزی نخاعی) است.

ایمونوگلوبولین وریدی ((IVIG

روش اصلی درمانی در بیماری‌های خودایمنی، تزریق ایمونوگلوبولین وریدی است. درواقع با این کار، آنتی‌بادی‌های مفید (اجزا مهم سیستم ایمنی در مبارزه با عوامل بیماری‌زا) جایگزین آنتی‌بادی‌های مضر (که به سلول‌های عصبی، آسیب رساندند) خواهند شد. این روش، رایج‌ترین روش درمان سندروم گیلن باره است.

پلاسمافرز (تعویض پلاسما)

پلاسمافرز، یکی دیگر از روش‌های مؤثر در درمان سندروم گیلن باره است. در این روش، توسط دستگاه مخصوصی، پلاسمای آلوده استخراج شده و با استفاده از فیلتر، آنتی‌بادی‌های مضر از آن حذف می‌شوند. سپس پلاسما و خون پاکیزه و سالم، به وریدها بازگزدانده می‌شود.

طب سوزنی

یکی از روش‌های بسیار مؤثر در کنترل علائم سندروم گیلن باره ، طب سوزنی است. درمان سندروم گیلن باره با طب سوزنی در واقع مربوط به کاهش درد و سایر علائم عصبی است. مقالات و تحقیقات زیادی در زمینه ارتباط فواید طب سوزنی مانند درمان سندروم گیلن باره انجام شده و نتایج فوق‌العاده‌ای به دست آمده است.

درمان سندروم گیلن باره
درمان سندروم گیلن باره

کلام آخر

سندروم گیلن باره، در اثر حمله سیستم ایمنی به سلول‌های عصبی ایجاد می‌شود. این بیماری منجر به ایجاد علائمی مثل سوزن سوزن شدن دست و پا، درد عضلانی، بی حسی، بی حرکتی و مواردی از این قبیل می‌شود. درمان اصلی این سندروم با تصحیح سیستم ایمنی انجام می‌شود.

اقداماتی مثل طب سوزنی، تأثیری عالی در کنترل علائم و کاهش مشکلات زمینه‌ای سندروم گیلن باره خواهند داشت. برای کسب دانش بیشتر در زمینه طب سوزنی و ارتباط با بهترین متخصصان، می‌توانید به سایت سوزنیران مراجعه کنید.

منبع:

طب سوزنی سوزنیران
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه
ارسال دیدگاه
امتیاز شما:
آبی بیوتی
لوازم آرایشی لوازم بهداشتی
لوازم شخصی برقی عطر و ادکلن