تفاوت کامپوزیت با لمینت دندان در چیست؟

تاریخ انتشار: 20 آذر 1401
تعداد دیدگاه: 0
تعداد بازدید: 430

تفاوت لمینت دندان با کامپوزیت دندان در زیبایی ظاهر،جنس، قیمت، امکان ترمیم و پالیش است و انتخاب هر یک از آنها به سلیقه و موقعیت دندان افراد بستگی دارد.

تفاوت لمینت دندان با کامپوزیت دندان
تفاوت لمینت دندان با کامپوزیت دندان

لمینت دندان یا کامپوزیت دندان؛ کدام بهتر است؟

یکی از سوالاتی که مکرر، مراجعه کنندگان از دندانپزشکان می پرسند،درباره تفاوت بین لمینت دندان و کامپوزیت است. کامپوزیت دندان و لمینت هر دو روشی برای زیبایی با استفاده از روکش های نازک به رنگ دندان هستند.این روکش ها از جلو به دندان ها متصل می شوند و هدف از آن، برطرف کردن چالش هایی است که شما با آن روبه رو هستید.چالش هایی همچون زردی دندان، بد شکلی دندان، زیبایی لبخند و فاصله های دندانی با این دو روش برطرف می شود.

انتخاب هر کدام از روش های لمینت دندان و کامپوزیت دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد.قبل از هر چیز مراجعه کنندگان باید بدانند کدام یک از این شیوه ها مناسب دندان آنها است،سپس بر اساس نوع چینش دندان و مشکلاتی که با آن درگیر هستید، یکی از این متد ها را انتخاب کنند.

با مراجعه به کلینیک دندان پزشکی دکتر شیدا و انجام مشاوره می توانید بهترین و مناسب ترین شیوه درمانی خود را انتخاب کنید.کامپوزیت، همان ونیر کامپوزیتی و لمینت دندان، همان لمینت سرامیکی است که بین افراد این اصطلاحات بیشتر رایج است.هر دو برای زیبا کردن طرح لبخند، رفع زردی دندان و برخی ناراحتی های دندانی، توسط دندان پزشکان استفاده می شود.اما این دو با یکدیگر تفاوت هایی دارند که در ادامه مقاله به آنها اشاره می شود.

انواع کاربرد لمینت دندان و کامپوزیت دندان

معمولا بین انتخاب لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر، مراجعه کنندگان کمی دغدغه دارند و نمی دانند کدام را باید انتخاب کنند.با مراجعه به کلینیک دندان پزشکی دکتر شیدا ؛ شما با کاربرد، تفاوت، مزیت و معایب هریک از روش های لمینت آشنا خواهید شد.دلیل اینکه شما به یک مشاوره خوب نیاز دارید، این است که هنگام انتخاب، سردرگم نشوید و تعیین متد بر اساس چگونگی وضعیت دندان هایتان باشد.

برای مثال اگر شما نیاز دارید که فقط یک یا دو دندانتان ظاهری خوب داشته باشد، کامپوزیت دندان مناسب تر است.اما اگر هدف شما زیباسازی دندان های فک پایین و بالا بوده و بیشتر از یک یا دو دندان مد نظرتان است، از لمینت دندان استفاده کنید.اینکه کدام یک مناسب شما است یا نه به نظر دندانپزشک تان بستگی دارد، اما داشتن اطلاعات جامع و دقیق از این متدها برایتان یک ضرورت است.

به طور کلی لمینت دندان (لمینت سرامیکی) و کامپوزیت دندان (ونیر کامپوزیتی) هر دو برای پوشاندن عیوب ظاهری دندان به کار برده می شوند.هر دو به پروسه ترمیم دندان تعلق دارند که هر یک با داشتن کاربرد های خاصی برای بازسازی دندان به کار می روند.

لمینت دندان
لمینت دندان

لمینت دندان (لمینت سرامیکی) چه کاربردهایی دارد؟

لمینت سرامیکی بین مراجعهکنندگان کلینیک دندان پزشکی دکتر شیدا از محبوبیت زیادی برخوردار است و برای بر طرف کردن عیب و مشکلات ذیل بیشترین استفاده را دارد.

  • اصلاح دندان های کج
  • اصلاح دندان های ترک خورده یا شکسته شده با لمینت دندان
  • برطرف کردن ساییدگی و خراش های دندان
  • اصلاح دندان های فاصله دار
  • ترمیم دندان هایی که ظاهری نامناسب داشته و خیلی زرد شده اند. به خصوص وقتی با بلچینگ دندان، زردی و رنگ بد آنها از بین نمی رود.

کامپوزیت دندان برای کدام افراد مناسب است؟

ونیر کامپوزیت نیز با توجه به وضعیت دندان های شما برای برطرف کردن مشکلات خاصی کاربرد دارد که عبارت است از:

  • در نتیجه یک بی احتیاطی، گوشه دندان شما یک شکستگی جزئی داشته باشد با کامپوزیت دندان می توان آن را ترمیم کرد.
  • در صورتی که فاصله کمتری بین دندان هایتان وجود دارد با ونیر کامپوزیت دندان هایی صاف و یک دست خواهید داشت.
  • اگر نقص دیگری جز زردی دندان ندارید، ونیر کامپوزیت انتخاب مناسبی است.
  • برای افرادی که دندان های خرگوشی دارند، این روش به خوبی جوابگو بوده است.

با انتخاب کلینیک دندان پزشکی دکتر شیدا ،می توانید هر دو روش را با یکدیگر مقایسه کنید و بر اساس وضعیت دندان ها، یکی را برای ترمیم انتخاب کنید.برای مثال اگر دندان های درشتی دارید، کامپوزیت توصیه نمی شود؛ زیرا قالب آن کمی برجسته است و دندان های شما جلوتر دیده می شود.اما لمینت سرامیکی ضخامت کمتری داشته و برای افرادی که دندان های درشت دارند، مناسب است.

تفاوت های بین ونیر کامپوزیتی و لمینت سرامیکی در یک نگاه

لمینت دندان (لمینت سرامیکی) با کامپوزیت دندان (ونیر کامپوزیتی) در انجام روش لمینت با یکدیگر فرق می کنند.همچنین جنس لمینت ها نیز متفاوت است. برای آشنایی با تفاوت بین این دو،جدول ذیل طراحی شده است تا شما هنگام مراجعه به دندانپزشکی با طیب خاطر، روش مورد پسند خود را انتخاب کنید.

تفاوت هاکامپوزیت دندانلمینت دندان (لمینت سرامیکی)
مدت زمان نصبیک جلسه کافی استدو جلسه و 15 روز فاصله
میزان استحکام و مقاومتدوام کمتر (5- 7 سال)دوام بیشتر (10 -20 سال)
قیمتمقرون به صرفه و ارزان استنسبتا گران است
از نظر پالیش دنداننیاز داردنیاز ندارد
از نظر تراشیدن دنداننیاز نداردنیاز دارد
از نظر ترمیم لمینتامکان ترمیم وجود داردامکان ترمیم وجود ندارد
از نظر جنس لمینترزین کامپوزیتروکش های چینی
تفاوت های ظاهریزیبایی کمترزیبایی بیشتر و واقعی تر

لمینت دندان (لمینت سرامیکی) بهتر است یا کامپوزیت دندان ، کاملا به ترجیح شما بستگی دارد. البته اگر با دندانپزشک متخصص خود مشورت کنید، بهترین و مناسب ترین شیوه پیش روی تان قرار می گیرد. در کل برای لمینت دندان یا کامپوزیت نیاز به رعایت یک سری پیش نیاز دارید تا علاوه بر اصلاح طرح لبخند، سلامتی دهان و دندان تان نیز تامین شود.چه بسا اتفاق افتاده است که مراجعه کنندگان روشی را انتخاب کرده اند که با وضعیت دندان هایشان سازگار نبوده و منجر به مشکلات شده است.

برخی از افراد برای پرداخت هزینه کمتر ونیرکامپوزیت را انتخاب می کنند،در حالی که با شرایط و موقعیت دندان های آنها ناسازگار است و باعث غیر طبیعی شدن دندان می شود.انتخاب یک دندانپزشک خوب نیز در انجام لمینت بسیار اثر گذار است؛زیرا ایشان با استفاده از تجهیزات نوین دندان پزشکی، وضعیت دندان های شما را به دقت بررسی می کند.دندانپزشک با انجام بررسی های درست، بهترین پیشنهاد را به شما ارائه می دهد.

تجهیزات نوین در کلینیک دندان پزشکی دکتر شیدا
تجهیزات نوین در کلینیک دندان پزشکی دکتر شیدا
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه
ارسال دیدگاه
امتیاز شما:
🔃