روتین پوست چرب چگونه است؟ چگونه از پوست چرب مراقبت کنیم؟

تاریخ انتشار: 19 فروردین 1403
تعداد دیدگاه: 0
تعداد بازدید: 634

ترشح مقداری چربی برای حفظ سلامتی و نرمی پوست یک امر طبیعی است؛ اما اگر میزان ترشح چربی پوست از حد تعادل خارج شود،مشکلاتی مانند آکنه، جوش‌های سرسیاه،‌ باز شدن منافذ و ایجاد لک رو پوست به وجود می‌آید.در چنین مواقعی استفاده از روتین مناسب پوست چرب تا حدود زیادی می‌تواند، ترشح چربی پوست را تحت کنترل قرار دهد و مانع از بروز این مشکلات شود.

در واقع استفاده از روتین پوستی یک راهکار مناسب برای رفع چربی اضافی پوست است؛ بدون اینکه پوست دچار خشکی بیش از حد شود.اگر شما نیز جزو افرادی هستید که از مشکلات ناشی از چرب بودن پوست خود رنج می‌برند تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.در این مقاله قصد داریم درباره اینکه چگونه پوست چرب را تشخیص دهید؟آیا پوست چرب ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد؟ و همچنین درباره روتین مناسب پوست چرب صحبت کنیم.

روتین پوست چرب چگونه است؟ چگونه از پوست چرب مراقبت کنیم؟

چگونه پوست چرب را تشخیص دهید؟

برای استفاده از بهترین و تاثیرگذارترین روش‌های مراقبت از پوست،در اولین اقدام باید نوع پوست خود را تشخیص دهیم. محصولات مراقبت از پوست از تنوع بالایی برخوردار هستندو فقط در صورتی استفاده از آن‌ها می‌تواند مفید و موثر باشد که مناسب با نوع پوست خریداری شوند.بهترین روش برای تشخیص پوست چرباین است که ابتدا باید با استفاده از یک شوینده ملایم پوست خود را پاک کنید. بعد از گذشت یک ساعت ناحیه Tبر روی پوست خود شامل پیشانی، بخش بینی و بخش چانه را مورد بررسی قرار دهید.

در پوست‌های چرب یک ساعت بعد از شستشوی صورت ناحیه T در اثر ترشح چربی براق‌تر خواهد شد.پوست‌های چربی به دلیل تولید بیش از اندازه چربی و سبومبیشتر از پوست‌های دیگر در معرض جوش و آکنه و باز شدن منافذ پوستی قرار دارند.در واقع با مسدود شدن منافذ در اثر ترشح چربی آلودگی‌ها و میکروب‌هاروی پوست تجمع کرده و جوش‌ها روی سطح پوست ظاهر می‌شوند.

آیا پوست چرب ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد؟

این سوالی است که شاید در ذهن بسیاری از افراد پیش بیاید. در پاسخ بهاین سوال باید بگوییم برای هر کسی در طول زندگی‌اش ممکن است پوست چرب اتفاق بیفتد؛زیرا عوامل متعددی در چرب شدن پوست نقش دارند که عبارت‌اند از:

 • ژنتیک
 • تغییرات هورمونی
 • استفاده از محصولات آرایشی بهداشتی بی‌کیفیت و غیراستاندارد
 • عوامل محیطی مانند آلودگی هوا و تغییرات آب و هوا
 • تابش نور خورشید به پوست
 • استفاده از رژیم غذایی نامناسب و مصرف چربی‌های اشباع‌شده
 • مصرف بیش از حد لبنیات و غذاهای شیرین و شور
 • استفاده از نوشیدنی‌های الکلی

برای جلوگیری از چرب شدن بیش از حد پوست خود باید از قرار گرفتن در معرض مستقیم خود آفتاب،مصرف غذاهای چرب، مصرف بیش از حد لبنیات، غذاهای شیرین و شور و نوشیدنی‌های الکلی بپرهیزید.

آیا پوست چرب ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد؟

مراحل روتین روزانه پوست چرب به چه صورت است؟‌

به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که افرادی که از چرب بودن بیش از حد پوست خود رنج می‌برند؛هرگز نمی‌توانند به طور کامل چربی پوست خود را از بین ببرند.این افراد با استفاده روتین پوستی به میزان زیادی می‌توانند سطح چربی ترشح شده در پوست خود را کنترل کنند.به رسیدگی‌های روزانه و منظم که با کمک محصولات مراقبتی پوست انجام می‌شود، روتین پوستی می‌گویند.

روتین پوستی هر فرد معمولا با نوع پوست او متناسب است و باعث شادابی، جوانی و شفاف شدن پوست می‌شود‌.البته بالا رفتن سن همواره تاثیر خود را روی پوست می‌گذارد و کاهش کلاژن‌سازی ممکن است در ایجاد چین و چروک موثر باشدبا استفاده از یک روتین مناسب پوستی می‌توان نشانه‌های پیری پوست را به میزان زیادی به تعویق انداخت.حال که به اهمیت استفاده از روتین پوستی پی بردید با مراحل روتین روزانه پوست برای پوست چرب نیز آشنا شوید‌. این مراحل شامل موارد زیر است:

 • از شوینده صورت ملایم و کف کننده استفاده کنید. بسیاری از افراد بر این باورند که برای خشک کردن پوست خود باید از یک شوینده قوی صورت برای پوست های چرب استفاده کنند. با این حال، استفاده از شستشوی صورت که خیلی خشن است می تواند پوست شما را تحریک کند و باعث افزایش تولید چربی شود.
 • از پاک کننده های حاوی روغن یا الکل استفاده نکنید. اینها می توانند پوست شما را تحریک کنند.
 • محصولات مراقبت از پوست را انتخاب کنیدکه دارای برچسب "بدون روغن" و "غیر کومدوژنیک" هستند. این بدان معناست که محصولاتی که دارای این برچسب‌ها هستند - از جمله پاک‌کننده‌ها، مرطوب‌کننده‌ها و آرایش - منافذ شما را مسدود نمی‌کنند و باعث آکنه نمی‌شوند.
 • استفاده از سرم‌های پوستی مخصوص پوست‌ چرب
 • استفاده از یک کرم مرطوب‌ کننده یا آبرسان سبک حاوی مواد مغذی
 • در فضای باز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. کرم ضد آفتاب به جلوگیری از آسیب های ناشی از نور خورشید که می تواند منجر به چین و چروک،لکه های پیری و حتی سرطان پوست شود، کمک می کند. برای جلوگیری از بروز آکنه، به دنبال ضد آفتاب هایی باشیدکه حاوی اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم هستند و از ضد آفتاب هایی که حاوی عطر یا روغن هستند استفاده نکنید.
 • استفاده از یک بالم لب برای جلوگیری از خشکی لب‌ها در اثر شستشو

مراحل روتین شبانه پوست چرب به چه صورت است؟

در روتین شبانه پوست‌های چرب استفادهاز میسلارواتر به عنوان یک نوع پاک‌کننده آرایش و چربی پوست اولین مرحله است. در این مرحله با مقداری از میسلارواتر پوست خود را پاک کنیدتا اثری از مواد آرایشی روی پوست باقی نماند. در ترکیبات این محصول موادی مانند آب تصفیه‌شدهو مرطوب‌کننده‌های مختلفی وجود دارد که تمام چربی‌ها، آلودگی‌ها و کثیفی‌های روی پوست را به خوبی از بین می‌برد‌.

این محصول مراقبت از پوست منافذ پوست را نیز پاکسازی کرده و باعث هیدراته شدن پوست می‌شود.کاهش التهابات و تحریکات پوستی نیز از دیگر فواید این پا‌ک‌کننده است. استفاده از شوینده مناسب پوست‌های چربیدومین مرحله از روتین شبانه پوست‌های‌ چرب است. مرحله بعدی درست مانند روتین روزانه باید از تونر استفاده شود.حالا نوبت به استفاده از کرم دور چشم می‌رسد. استفاده از کرم‌های دور چشم تاثیر بسیار زیادی در کاهش چین و چروک‌های دور چشم دارد.بعد از کرم مخصوص دور چشم مقداری کرم مرطوب‌کننده و آبرسان پوست چرب باید به آرامی روی پوست مالیده شود.برای جلوگیری از خشکی و ترک خوردن لب‌ها در اثر شستشو با شویندهای مخصوص پوست‌ چرب نیز در مرحله آخر از بالم لب استفاده می‌شود‌.

 مراحل روتین شبانه پوست چرب به چه صورت است؟

جمع‌بندی

در این مقاله راجع به پوست چرب، عوامل چرب شدن پوست و روتین‌های روزانه و شبانه برای مراقبت از پوست‌‌های چرب توضیح دادیم.علاوه بر روتین پوستی به چند نکته مهم نیز توجه داشته باشید. این نکات عبارت‌اند از: شستشوی صورت بعد از هر تمرین سخت ورزشی،انتخاب محصولات آرایشی و مراقبتی مرغوب و باکیفیت مناسب پوست‌های چرب، استفاده منظم از کرم ضد آفتاب، پاک کردن آرایش قبل از خواب، آشنایی با اصول پاکسازی پوست و پاک کردن پوست صورت با آرامش و استفاده از ماسک‌های طبیعی، کاهش مصرف غذاهای چرب و سرخ کردنی، عدم مصرف بیش از حد از لبنیات و غذاهای شیرین و شور، کاهش استرس، در نظر گرفتن نوسان‌های هورمونی و درمان تخمدان پلی کیستیک.

با رعایت این چند نکته و استفادهمنظم از روتین‌های روزانه و شبانه مخصوص پوست‌های چربی می‌توان چربی پوست و عوارض ناشی از آن را به میزان زیادی کنترل کرد.امیدواریم از مطالب و آموزش‌های این مقاله نهایت استفاده را برده باشید.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه
ارسال دیدگاه
امتیاز شما:
🔃