باید ها و نباید هایی که بعد از تزریق بوتاکس باید بدانید!!

تاریخ انتشار: 21 اسفند 1401
تعداد دیدگاه: 0
تعداد بازدید: 284
باید ها و نباید هایی که بعد از تزریق بوتاکس باید بدانید!!

از مراقبت بعد از بوتاکس چه می‌ دانید؟ آیا تزریق بوتاکس باید ها و نباید هایی دارد؟ تفاوت بین بوتاکس و هایفوتراپی در مورد مراقبت‌ های بعد از عمل چیست؟

زیبایی صورت و داشتن پوستی صاف و شاداب همواره از دغدغه‌های افراد در مورد ظاهرشان بوده است. در طی زمان و طی روندی افزایشی از دهه سوم زندگی ، پوست رو به چروک شدن می‌ رود و عمده اثر خود را بر نواحی اطراف چشم ، اطراف لب و گردن می‌ گذارد.

اگرچه استفاده مداوم و صحیح از انواع کرم ‌ها و داشتن روتین پوستی می‌ تواند افراد را در داشتن یک پوست سالم و زیبا یاری کند. اما گاهی یک روش سریع و تاثیرگذار چون بوتاکس، کارایی بیشتری دارد. بوتاکس در حقیقت نام سمی بی‌ اثر شده به نام بوتولینوم است که به طور طبیعی در نوع خاصی باکتری تولید می ‌شود.

این ماده با تاثیری که بر ماهیچه ‌ها می ‌گذارد، باعث فلج سطحی آن‌ ها می‌ شود و در نواحی که انقباضات ماهیچه فایده‌ای ندارد، می ‌تواند چین و چروک ‌ها را برطرف سازد.

برای نتایج بهتر و ماندگارتر بوتاکس و همچنین کاهش عوارض احتمالی، لازم است افراد با بایدها و نبایدهای این اقدام آشنا شوند و با انجام صحیح اقدامات مراقبتی مهم، از خطرات این عمل در امان بمانند. از این رو در ادامه این نوشته از مرکز تزریق بوتاکس در اصفهان زیر نظر دکتر جواهر قصد داریم این موارد را بررسی کنیم.

چرا مراقبت بعد از بوتاکس مهم است؟

پیش از بررسی مراقبت ‌های بعد از بوتاکس باید بدانیم این اقدامات از چه لحاظ اهمیت دارند؟ چراکه ذات انسان به گونه‌ای است که تا یک "چرایی" دقیق و محکم برای کاری نداشته باشد، در مورد آن سهل انگاری می ‌کند.

اگرچه در میان روش‌ های مختلف رفع چین و چروک و زیبایی پوست صورت، بوتاکس یک روش پر بازده و تاثیرگذار است، اما به دلیل تاثیر فلج کننده خود می‌تواند عوارض سنگینی برای فرد داشته باشد.

دم تقارن صورت، پتوز ابرو یا پلک، سردرد، تهوع، مشکل در بلع یا بینایی، پاسخ آلرژیک و.. همه می‌توانند از عوارض بوتاکس باشند که با سهل انگاری در مورد انجام مراقبت‌ها تشدید می‌شوند.

برای اخذ بهترین نتیجه از بوتاکس پیش از هر چیز باید مرکز تزریق بوتاکس را با تحقیق انتخاب کنید. بررسی نمونه‌ کار پزشکان در این مورد می‌تواند کمک شایانی به شما بکند. در درجه بعد ببینید آیا کاندیدای مناسبی برای این عمل هستید و با توجه به انتظاراتتان آیا بوتاکس می ‌تواند کارایی داشته باشد؟ در صورت صلاحدید پزشک در این مورد، مراقبت‌های لازم قبل و بعد از بوتاکس را با حساسیت انجام دهید.

چرا مراقبت بعد از بوتاکس مهم است؟

شایان ذکر است که مناسب ترین کاندیدای بوتاکس ، افراد دارای سلامت عمومی هستند که در دهه سوم زندگی قرار دارند. به دلیل تغییرات پوست در سنین بلوغ و آسیب ‌های گسترده بافت پوست در سنین بالای ۶۰ سال، معمولا افراد زیر ۱۸ سال و بالای ۶۰ سال از این عمل منع می ‌شوند.

همچنین بانوان باردار و شیرده یا افرادی که دچار مشکلات عصبی هستند، بهتر است از انجام بوتاکس پرهیز کنند.

مراقبت بعد از بوتاکس که باید بدانید که باید رعایت کنید

همانطور که در مطالب قبلی نیز عنوان شد یکی از مهم ترین و شاخص ترین ویژگی های سایت فروش لیمونا عرضه محصولات متنوع است. برخی از مهمترین محصولاتی که در این سایت قابل دسترسی هستند شامل موارد زیر می باشند.

 • حداقل تا ۴۸ ساعت از لمس نواحی تزریق بوتاکس بپرهیزید.
 • دست کم تا دو روز بعد از عمل به هیچ وجه از سونا و جکوزی استفاده نکنید.
 • پس از تزریق، سیگار، دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی را کنار بگذارید تا به بهبودی کامل برسید.
 • بعد از بوتاکس حداقل تا ۶ ساعت از خم کردن سر، دراز کشیدن، خوابیدن و وارد آوردن فشار به بدن خودداری کنید.
 • تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس، از مرطوب شدن نواحی تزریق بوتاکس جلوگیری کنید و به هیچ عنوان استحمام نکنید.
 • کمی التهاب در ناحیه تزریق طبیعی است. اما اگر علائم شدیدی را تجربه کردید، سهل انگاری نکنید و به پزشک مراجعه نمایید.
 • در انجام حرکاتی چون سجده و رکوع که خمیدگی بدن و سر را نیاز دارند، محتاط باشید و حداقل تا ۲۴ ساعت از خم شدن پرهیز کنید.
 • یک هفته قبل و بعد از بوتاکس، مصرف داروهای ضد انعقادی و رقیق کننده خون چون آسپیرین، ویتامین‌ها و مکمل‌ها را قطع نمایید.
 • بین دو روز تا دو هفته برای نمایان شدن نتیجه بوتاکس لازم است. پس از گذشت این مدت اگر نتیجه دلخواهتان حاصل نشده یا مشکلی چون عدم تقارن در ظاهرتان وجود داشت، می‌توانید پیگیر آن شوید.
 • حداقل تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس صورت را اصلاح نکنید. اغلب روش‌های اصلاح موهای زائد پوست، باعث التهاب صورت می‌شوند و با افزایش جریان خون در نواحی تزریق، می‌توانند ماده بوتاکس را حرکت دهند.

نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس

همانطور که پیش‌تر نیز شرح دادیم ، بوتاکس ، به کمک تزریق ماده‌ای فلج کننده باعث رفع چین و چروک ‌های صورت می ‌شود. بنابراین در ساعات اولیه پس از تزریق، امکان جابجایی مواد و تاثیر نامناسب آن‌ها وجود دارد. برای گرفتن بهترین نتیجه از بوتاکس باید حداقل ۴ تا ۶ ساعت پس از تزریق از خوابیدن و دراز کشیدن جلوگیری کرد.

هرچند که احساس گیجی و خواب آلودگی پس از تزریق طبیعی است، اما به هیچ عنوان نباید سر خم شود. پس از گذشت این مدت نیز باید تنها به پشت بخوابید تا آسیبی به محل تزریق نرسد و همچنین به کمک بالش استاندارد، زاویه لازم ایجاد شود‌.

از جمله تفاوت بین بوتاکس و هایفوتراپی می‌ توان به محدودیت‌ های خواب بعد از عمل اشاره کرد که هایفوتراپی برخلاف بوتاکس محدودیتی برای نحوه خواب ایجاد نمی‌کند.

نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس

شستن نواحی تزریق بعد از بوتاکس

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، بعد از بوتاکس حداقل تا ۲۴ ساعت نباید محل تزریق مرطوب و شسته شود. برای پاک کردن محل تزریق و شستشو ، به هیچ عنوان نباید بر صورت فشار وارد شود و بهتر است این شستشو، به کمک اسفنج یا گلوله پنبه مرطوب انجام گیرد.

استحمام بعد از تزریق بوتاکس

برای دریافت بهترین نتیجه از تزریق بوتاکس، حداقل یک تا دو روز استحمام نکنید و پس از این زمان نیز، نکات مراقبتی لازم را رعایت نمایید. نحوه استحمام بعد از تزریق بوتاکس به این صورت است که :

 • باید از آب با دمای متعادل استفاده کنید. چراکه دمای بالا می‌تواند باعث تغییر در فرم بوتاکس شود.
 • ساعت طولانی در وان حمام یا محیط بخار کرده نمانید که این شرایط می‌تواند حالت بوتاکس را دست‌خوش تغییرات کند.
 • از لمس و اعمال فشار بر نواحی تزریق بپرهیزید که این مورد نیز می‌تواند تاثیر منفی بر ظاهر شما بگذارد.
استحمام بعد از تزریق بوتاکس

برای دریافت بهترین نتیجه از تزریق بوتاکس، حداقل یک تا دو روز استحمام نکنید و پس از این زمان نیز، نکات مراقبتی لازم را رعایت نمایید. نحوه استحمام بعد از تزریق بوتاکس به این صورت است که :

 • باید از آب با دمای متعادل استفاده کنید. چراکه دمای بالا می‌تواند باعث تغییر در فرم بوتاکس شود.
 • ساعت طولانی در وان حمام یا محیط بخار کرده نمانید که این شرایط می‌تواند حالت بوتاکس را دست‌خوش تغییرات کند.
 • از لمس و اعمال فشار بر نواحی تزریق بپرهیزید که این مورد نیز می‌تواند تاثیر منفی بر ظاهر شما بگذارد.

ورزش و فعالیت بدنی بعد از بوتاکس

به طور کلی تزریق بوتاکس بیهوشی ، دوره نقاهت و بستری نیاز ندارد. اما فعالیت بدنی بعد از بوتاکس باید محدود شود. حداقل تا دو روز پس از تزریق باید از هرگونه فعالیت سنگین هوازی یا قدرتی چون جابجایی اجسام سنگین اجتناب کرد. چراکه این کار فشار مضاعفی بر بدن وارد می‌ کند؛ باعث جابجایی مواد تزریقی می‌ شود و با افزایش ضربان قلب و جریان خون، التهاب را تشدید می‌ کند.

سخن پایانی

در این نوشته ازدکتر جواهر پور محمد دکتر جواهر پور محمد به طور کامل و کاربردی با نکات مراقبتی بعد از بوتاکس آشنا شدیم. نکته مهمی که در این مورد باید بدانید، این است که هیچ چیز به اندازه انتخاب صحیح پزشک نمی‌تواند نتیجه بوتاکس را تعیین کند. بنابراین هوشمندانه است هرگاه قصد انجام بوتاکس را داشتید، تحقیق کافی را در این مورد انجام دهید.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه
ارسال دیدگاه
امتیاز شما:
🔃