10 مدل بهترین ضد آفتاب های مناسب برای کودکان

تاریخ انتشار: 10 شهریور 1402
تعداد دیدگاه: 0
تعداد بازدید: 1751

گذراندن وقت در خارج از منزل ، به ویژه در یک روز آفتابی بسیار زیبا است ، زیرا نقش مهمی در حفظ سلامت جسمی و روانی دارد ، اما در حالی که از قرار گرفتن در معرض آفتاب لذت می برید ، محافظت از پوست در برابر خطرات اشعه های مضر آفتاب بسیار مهم است

پوست کودکان خردسال بسیار نازک است ، بنابراین هنگامی که آنها مدت طولانی در معرض آفتاب قرار می گیرند ، ممکن است پوست در آن زمان از قرمزی و التهاب رنج ببرد ، بنابراین مادران مشتاق انتخاب ضد آفتاب و استفاده از آن بر روی پوستبه منظور کاهش شدت خسارات وارده در هنگام قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید هستند.

با آمدن تابستان و شروع فصل تابستان و تعطیلات ، استفاده از ضد آفتاب در کودک شما به یک امر ضروری تبدیل میشود ، زیرا شدت تابش آفتاب افزایش پیدا میکند و باعث ایجادسوختگی، قرمزی و التهاب در پوست میشود.

پوست کودکان در مقایسه با بزرگسالان حساس و نازک است ، بنابراین محافظت از پوست کودکان در برابر آفتاب با استفاده از ضد آفتاب یا به اصطلاح آفتاب گیر ضروری است و باید توجه داشت که قرار گرفتن در معرض نور خورشید و قرار گرفتن در معرض آفتاب سوختگی طولانی مدت کودک شما را در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست قرار می دهد ، بنابراین در این مقاله در مورد اهمیت ضدآفتاب برای کودکان و اینکه بهترین ضد آفتاب برای کودکان چیست و همچنین اهمیت ضدآفتاب برای کودکان در جلوگیری از سرطان پوست نیز یاد خواهد شد.

نحوه انتخاب بهترین ضد آفتاب برای کودکان

اصول و معیارهای مختلفی وجود دارد که مادر باید هنگام انتخاب ضد آفتاب برای کودکان در نظر بگیرد ، زیرا قطعاً با ضد آفتاب بزرگسالان متفاوت است.

همچنین توسط سازمان غذا و دارو توصیه شده است كه این محصولات برای كودكان كمتر از شش ماه استفاده نشود و باید آنها را از قرار گرفتن در معرض این اشعه های مضر آفتاب با سایه انداختن آنها با روكشی مانند كلاه و غیره محافظت كرد .

از جمله این مبانی مهم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از ضد آفتاب با ضریب محافظت حداقل 30 استفاده کنید ،این حداقل تعداد
  SPF
  SPF خلاصه شده عبارت Sun Protection Factor و به معنای فاکتور محافظت از خورشید است. کمیت (عدد) جلوی این اصطلاح، نشان‌دهنده میزان قدرت محافظت محصولات ضد آفتاب، در برابر نور خورشید است و عدد بیش‌تر نیز به معنای قدرت بیش‌تر این محصولات است. به طور کلی این اعداد نشان می‌دهند که فرد تا چه میزان می‌تواند در زیر نور خورشید باقی بماند تا زمانی که پوست آن دچار آفتاب‌سوختگی و قرمزی بشود. در واقع SPF ضد آفتاب می‌تواند این زمان را تا حدودی برای شما محاسبه کند.رای مثال، اگر افراد بدون ضد آفتاب پس از گذشت ۱۰ دقیقه دچار آفتاب‌سوختگی شدند، افرادی که از ضد آفتاب با SPF 15 در زیر آفتاب قرار گرفته‌اند، پس از گذشت ۱۵۰ دقیقه دچار آفتاب‌سوختگی خواهند شد. این به آن معنا است که ضد آفتاب با SPF 15 می‌تواند این زمان را ۱۵ برابر افزایش دهد.
  است که از پوست کودک شما در برایر سوختگی و اشعه هایی که باعث سرطان پوست می شوند محافظت می کند.
 • مقاوم دربرابر آب، چیزی بعنوان کرم ضد آفتاب ضد آب وجود ندارد اما مواردی که بر چسب "ضدآب" دارند 40 الی 80 دقیقه با عرق و آب مقابله می کنند ،اما بعد از این مدت باید دوباره ضد آفتاب بزنید
 • ضدآفتاب با پوشش طیف گسترده استفاده شود. اشعه ماورا بنفش باعث سوختگی میشود و اشعه UVA می تواندباعث پیری زودرس پوست و ایجاد سرطان شود و انتخاب ضد آفتاب گسترده به محافظت در برایر اشعه UVAو UVB کمک میکند.
 • حاوی مواد طبیعی باشد، از مواد شیمیایی مانند اکسی بنزون و سایر موارد غالبا در ساخت کرم ضد آفتاب استفاده می شود که می تواند پوست حساس،بویژه پوست کودکان را تحریک کند، بنابراین بهتر است برای کودک خود ضد آفتابی تهیه کنید که حاوی مواد طبیعی مانند اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم باشد.
 • همچنین ، بافت این کرم ها باید روی پوست کودکان نرم باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که مواد تشکیل دهنده آن فاقد مواد مضر یا عطرهایی است که ممکن است باعث حساسیت پوست شود.
 • AAP توصیه می کند که باید از اجزای اکسی بنزون دوری کنید زیرا این ماده حاوی مواد شیمیایی است که بر روی پوست کودکان تأثیر منفی می گذارد.

بخاطر داشته باشید که لزوماً نیازی به خرید کرم ضد آفتابی ندارید که در آن نوشته شده مخصوص نوزادان یا کودکان است. هر کرم ضد آفتابی که تمام مواد ذکر شده در بالا رادر اختیار داشته باشبد میتوانید از آن بعنوان کرم ضد آفتاب کودک استفاده کنید.

ضد آفتاب برای کودکانبه اشکال مختلف وجود دارد:

 1. اسپری
 2. کرم
 3. ژل

کرم ضد آفتاب برای کودکان با پوست خشک استفاده می شود و استفاده از ژل ضد آفتاب در مناطقی که موهایی مانند پوست سر دارند ترجیح داده می شود و استفاده از اسپری های ضد آفتاب برای کودکان ترجیح ندارد. قابل اشتعال است و ممکن است کودک آن را استشمام کند و ممکن است شما ندانید که آیا ضد آفتاب در بسته بندی تمام شده است یا نه.

نکاتی برای استفاده صحیح از ضد آفتاب برای کودکان

حتی در صورت داشتن ضد آفتاب مناسب ، تنها در صورت استفاده صحیح از آن ، محافظت لازم را ایجاد می کند.

برای اطمینان از محافظت از کودک خود این نکات را دنبال کنید:

 1. از کرم ضد آفتاب روزانه استفاده کنید

در هر شرایطی از کرم ضد آفتاب استفاده کنید نه فقط برای ساحل یا آب و هوای گرم. در هر زمان که فرزندتان در خارج از خانه باشد باید آن را اعمال کنید. حتی اگر آفتابی نباشد.

 1. سن مناسب برای استفاده از ضد آفتاب

هر فرد 6 ماهه یا بالاتر که نیاز به استفاده از ضد آفتاب دارد. اگر کودک شما کمتر از 6 ماه دارد ، قرار گرفتن در معرض آفتاب را محدود کنید. کودک کوچک خود را در سایه و کلاه و لباس قرار دهید تا پوست جدید و حساس به آفتاب او را بپوشاند.

 1. از اسپری ضد آفتاب های اجتناب کنید

اسپری های ضد آفتاب می توانند عالی باشند و مدتی دوام بیاورند ، اما کودک شما را در معرض تنفس مواد شیمیایی مضر هنگام سمپاشی قرار می دهد. ضد آفتابی را انتخاب کنید که حاوی مرطوب کننده باشد. هرچه این محصول ضخیم تر و روغنی باشد ، مقاومت آن در برابر آب بیشتر است.

 1. استفاده از ضد آفتاب به اندازه کافی

اشتباه بزرگی است که برخی والدین به میزان کافی ضد آفتاب برای فرزندان خود نمی زنند. به طور کلی ، برای پوشاندن قسمت های در معرض بدن حدود دو قاشق غذاخوری ضد آفتاب لازم است و این برای کودکان کوچکتر از این مقدار کمتر است. اطمینان حاصل کنید که قسمت های مهم بدن کودک شما مانند بینی ، گوش ، گردن ، دست ها و پاها پوشانده شده است. لب ها نیز در معرض آفتاب سوختگی قرار دارند ، بنابراین یک مرهم لب با SPF 30 یا بالاتر انتخاب کنید.

 1. این کار را مرتباً تکرار کنید

قبل از اینکه کودک در معرض آفتاب قرار گیرد ، به مدت 30 دقیقه ضد آفتاب بزنید و اگر کودک شما در آب قرار دارد ، هر دو ساعت یا زودتر این کار را تکرار کنید.

 1. تاریخ انقضا و تاریخ انقضا ضد آفتاب را بررسی کنید

در صورت مشاهده تغییر در رنگ یا شدت ضد آفتاب ، استفاده از آن را متوقف کنید.

اهمیت ضد آفتاب برای کودکان

پوست کودک نازک تر از پوست بزرگسال است و نسبت به نور خورشید حساس تر است ، زیرا در اثر آفتاب سوختگی ممکن است باعث سرطان پوست شود ، به عنوان مثال اگر کودک در معرض آفتاب سوختگی قرار گرفت ، یک اورژانس پزشکی محسوب می شود که نیاز به مراقبت پزشکی دارد. این بدان دلیل است که بدن نوزاد نمی تواند مانند بزرگسالان دمای بدن خود را تنظیم کند ، نمی تواند از دست دادن آب را تنظیم کند و بیشتر در معرض عفونت است. بنابراین کودکان زیر شش ماه باید در معرض آفتاب قرار نگیرند و دست و پاهای خود را با لباس بپوشانند.

علیرغم اهمیت نور خورشید برای ما ، مانند دریافت ویتامین D ، خطر آفتاب سوختگی و سرطان پوست هنوز هم وجود دارد ، زیرا هر ساعت یک نفر در اثر ابتلا به سرطان پوست در ایالات متحده آمریکا می میرد ، که در مورد جدی بودن موضوع هشدار می دهد و نادانی توسط بسیاری از افراد در استفاده از کرم خورشید. مشخص شد که استفاده از ضد آفتاب برای کودکان 40٪ خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش می دهد ، واین چیزی است که اهمیت استفاده از ضد آفتاب برای کودکان ، نیاز به قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای مدت طولانی و ماندن در آن را یادآوری می کند. سایه ، و از بازی در خارج از بازه زمانی ده صبح تا دو بعد از ظهر ، و نیاز به پوشیدن کلاه خودداری کنید.

آسیب ضد آفتاب برای کودکان

علیرغم فواید بزرگ استفاده از ضد آفتاب برای کودکان ، ممکن است برخی از عوارض جانبی را به ویژه برای کودکان با پوست حساس ایجاد کند و آسیب های ضد آفتاب برای کودکان شامل موارد زیر است:

 • برخی از ضد آفتاب های حاوی PABA ممکن است باعث لک شدن لباس شده و باعث حساسیت پوست شوند .
 • برخی از ضد آفتاب ها می توانند باعث حساسیت پوست شوند ، بنابراین اگر متوجه تحریک و قرمزی پوست کودک شدید ، استفاده از ضد آفتاب را متوقف کنید و در مورد استفاده از ضد آفتاب مناسب کودک خود با پزشک یا داروساز مشورت کنید.
 • این نادر به یک واکنش آلرژیک از استفاده از کرم های ضد آفتاب برای کودکان، اما اگر یک واکنش حساسیتی از کرم های ضد آفتاب برای کودکان مانند تورم رخ می دهد پوست، زبان یا گلو، بثورات جلدی، گیجی و یا اشکال در تنفس، به دنبال توجه پزشکی فوری .

افسانه هایی که از استفاده ضد آفتاب در افراد جلوگیری می کند

اگرچه فواید ضد آفتاب کاملاً اثبات شده است ، اما کارشناسان می گویند بسیاری از افراد هنوز هم قربانی افسانه ها و اطلاعات غلط در مورد ضد آفتاب ها می شوند که شامل موارد زیر است:

 • این امن نیست.
 • ارگانیک نیست
 • از جذب ویتامین D جلوگیری می کند.
 • باعث سرطان می شود.
 • سیستم آب ما را آلوده می کند.
 • کسانی که پوست برنزه دارند نیازی به ضد آفتاب ندارند.

واقعیت این است که اشعه ماورا بنفش باعث سرطان پوست می شود ، اشعه ماورا بنفش توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان ماده سرطان زا طبقه بندی شده است و سال ها است که ضد آفتاب ها اثبات توانایی آنها در جلوگیری از سرطان پوست است.

آیا استفاده از ضد آفتاب برای کودکان خطری دارد؟

جواب کوتاه، نه است. برخی گزارش های رسانه ای منتشر کرده اند مبنی بر اینکه ضد آفتاب ها باعث سرطان پوست می شوند . با این حال ، سازمان غذا و دارو و آکادمی پوست آمریکا ، محصولات ضد آفتاب را برای کمک به جلوگیری از سرطان پوست بی خطر و موثر می دانند.

برخی از متخصصان بر این باورند که ارتباط بین ضد آفتاب و سرطان ممکن است در افرادی رخ دهد که از ضد آفتاب به اشتباه استفاده می کنند. وقتی به درستی استفاده نشود ، بی اثر می شود.

کاربردضد آفتاب
حجم50 میلی‌لیتر
نوع محفظه نگه دارندهتیوبی
جنس محفظه نگه دارندهپلاستیک
ویتامیندارد
عصارهدارد
نوع عصارهآلوئه ورا و جوانه گندم
کشور مبداء برندایران
شماره مجوز56/1310
صادر کننده مجوزسازمان غذا و دارو
سایر توضیحاتدارای SPF با میزان محافظت 30
محافظت کننده در برابر اشعه UVA
محافظت کننده در برابر اشعه UVB
مخصوص کودکان
حاوی بیولین (پری بایوتیک)
غنی شده با ویتامین های A , B , E , F
حفاظت پوست در برابر اشعه های مضر خورشید
استحکام بخش پوست
ایجاد سد دفاعی در برابر میکروب ها
تقویت کننده سیستم ایمنی
فاقد پارابن، الکل و اسانس

کاربردضد آفتاب
حجم50 میلی‌لیتر
نوع محفظه نگه دارندهتیوبی
جنس محفظه نگه دارندهپلاستیک
شماره مجوز56/12028
صادر کننده مجوزسازمان غذا و دارو
سایر توضیحات- مناسب برای پوست های حساس

کاربردمحافظ پوست,ضد آفتاب,ضد حساسیت
وزن60 گرم
حجم60 میلی‌لیتر
نوع محفظه نگه دارندهتیوبی
جنس محفظه نگه دارندهپلاستیک
ویتامینندارد
عصارهندارد
کشور مبداء برندایران
شماره مجوز5611165
صادر کننده مجوزسازمان غذا و دارو
سایر توضیحاتصورت وبدن کودک فیزیکال
ضد التهاب و ضد قرمزی
نرم کننده ومرطوب کننده
مناسب اطفال بالای ۶ ماه
قابل استفاده برای پوستهای حساس و خانومها در دوران بارداری و شیردهی

کاربردضد آفتاب,نرم کننده
حجم150 میلی‌لیتر
نوع محفظه نگه دارندهپمپی
جنس محفظه نگه دارندهپلاستیک
ویتامیندارد
نوع ویتامینE
شماره مجوز56/18658
صادر کننده مجوزسازمان غذا و دارو
سایر توضیحاتدارای فرمولاسیون سبک
مناسب پوست لطیف کودکان
حاوی نرم کننده
خنثی کننده رادیکال‌های آزاد
تقویت سد دفاعی پوست کودک
فاقد الکل و گلوتن
قابل استفاده برای بدن و صورت

کاربردضد آفتاب,نرم کننده
حجم150 میلی‌لیتر
نوع محفظه نگه دارندهپمپی
جنس محفظه نگه دارندهپلاستیک
ویتامیندارد
نوع ویتامینE
عصارهندارد
شماره مجوز56/18658
صادر کننده مجوزسازمان غذا و دارو
سایر توضیحاتدارای فرمولاسیون سبک
مناسب پوست لطیف کودکان
حاوی نرم کننده
ضد آب
خنثی کننده رادیکال‌های آزاد
تقویت سد دفاعی پوست کودک
فاقد الکل و گلوتن
قابل استفاده برای بدن و صورت

کاربردضد آفتاب
وزن150 گرم
حجم150 میلی‌لیتر
نوع محفظه نگه دارندهتیوبی
جنس محفظه نگه دارندهپلاستیک
شماره مجوز8511432438861315
صادر کننده مجوزسازمان غذا و دارو
سایر توضیحاتمحافظت پوست در برابر UVA/UVB
آنتی اکسیدان و جلوگیری از پیری
ساختار سبک با جذب سریع بدون ایجاد احساس چسبندگی
مقاوم در برابر آب و تعریق
مناسب برای اگزمای آتوپیکی بدن
ایده‌آل برای انواع پوست بدن

نور خورشید و ویتامین D برای رشد کودکان و استحکام استخوان‌های آن‌ها لازم است، اما زیادی آن هم می‌تواند اثرات زیان بخشی را روی پوست بوجود بیاورد. با استفاده از لوسیون ضد آفتاب کودک اوسرین (Eucerin) می‌توان درکمال آسودگی شاهد بازی کودک در زیر آفتاب بود. کودک به دلیل حس چسبناک بودن که بعد از استفاده از برخی ضد آفتاب‌ها برایش پیش می‌آید از ضد آفتاب زدن فراری است اما لوسیون ضد آفتاب اوسرین سبک بوده و به سرعت جذب پوست می‌شود. این ضد آفتاب بالاترین سیستم حفاظتی یعنی UVA و UVB را دارد و محافظ DNA سلولی است. با توجه به حساس بودن پوست اطفال در مقایسه با بزرگسالان علاوه بر اینکه این ضد آفتاب یکی از بهترین ایده‌آل‌ها است برای اگزمای آتوپیکی بدن او هم مناسب است. اگزمای آتوپیکی یکی از شایع‌ترین انواع اگزما است که به خصوص در کودکان و نوزادان بروز می‌کند. لوسیون ضد آفتاب اوسرین دارای قدرت حفاظت با SPF50+ است که به دلیل اینکه در مقابل آب و تعریق مقاوم است با فعالیت و جنب و جوش زیاد کودک از بین نمی‌رود اما مانند همه‌ی ضد آفتاب‌ها توصیه می‌شود هر دو ساعت یکبار تجدید شود.
ضد آفتاب‌های اوسرین حاوی فاکتور محافظتی بیولوژیکی لیکوکالکون A هستند که باعث افزایش عمر مفید سلول‌ها و پیشگیری از تخریب سلولی می‌شوند. در این ضد آفتاب‌ها همچنین از گلیسیرینیتیک اسید استفاده شده که از DNA سلولی حفاظت می‌کند و تاثیر به سزایی در پیشگیری از بروز انواع سرطان‌های پوستی دارد. شرکت اوسرین در سال 1907 تاسیس شده و به دلیل ارمغان آوردن پوستی سالم و درخشان، همواره مورد اعتماد مصرف کنندگان بوده است.

کاربردمحافظ پوست,ضد آفتاب,ضد حساسیت
حجم75 میلی‌لیتر
نوع محفظه نگه دارندهتیوبی
جنس محفظه نگه دارندهپلاستیک
ویتامیندارد
کشور مبداء برندایران
شماره مجوز38/11419
صادر کننده مجوزسازمان غذا و دارو

کاربردمحافظ پوست,ضد آفتاب,مرطوب کننده,ضد حساسیت,نرم کننده
حجم100 میلی‌لیتر
شماره مجوز4669585545525059
صادر کننده مجوزسازمان غذا و دارو
سایر توضیحاتساخت کشور ایتالیا

این اسپری ضدآفتاب به دلیل استفاده از تکنولوژی BABY FORMULA در برابرتابش نور خورشید از پوست های بسیار حساس و حتی پوست نوزادان محافظت می کند با رایحه پودر بچه.به دلیل دارا بودن فناوری نوآورانه و ثبت شده SPF تصاعدی این محصول که بر پایه روغن خشک فرموله شده است تمام قسمت های صورت و بدن را بنا به نیاز حفاظت نموده و همچنین موجب لطافت,مرطوب شدن و درخشندگی پوست می شود.

کاربردضد آفتاب
وزن40 گرم
حجم40 میلی‌لیتر
نوع محفظه نگه دارندهتیوبی
جنس محفظه نگه دارندهپلاستیک
ویتامیندارد
عصارهدارد
نوع عصارهکتان، ژل آلوئه ورا
کشور مبداء برندایران
شماره مجوز38/13528
صادر کننده مجوزسازمان غذا و دارو

کاربردضد آفتاب
حجم50 میلی‌لیتر
نوع محفظه نگه دارندهرولان
عصارهندارد
کشور مبداء برنداسترالیا
صادر کننده مجوزسازمان غذا و دارو
سایر توضیحاتمحافظت از پوست نازک و حساس کودکان
مراقبت ویژه از پوست کودکان با حساسیت‌پذیری بیشتر در برابر اشعه‌های مضر خورشید
حداکثر عیارحقاظتی SPF 50
40 دقیقه دوام در برابر آب
مهارکننده اشعه‌های UVB ،UVA، مادون قرمز و مرئی
حاوی کمترین میزان ترکیبات محرک برای پوست حساس کودکان
فاقد پابا، مشتقات پابا و لانولین

پوست کودکان بسیار حساس و آسیب پذیر است و از سویی مجاب کردن آن ها به استفاده از کرم های ضد آفتاب کار آسانی نیست. رول ضد آفتاب کودکان «سان سنس» (Sunsense) SPF50 راه حلی مناسب برای استفاده آسان کودکان است این رول به راحتی بر روی بدن کشیده می شود و مورد استفاده قرار می گیرد. مراقبت ویژه از پوست کودکان با حساسیت‌پذیری بیشتر در برابر اشعه‌های مضر خورشید و اشعه‌های UVB ،UVA، مادون قرمز و مرئی بعد از استفاده از این رول ایجاد می شود. اگر نگران آفتاب سوختگی کودکتان در هنگام شنا هستید رول سان سنس با 40 دقیقه دوام در برابر آب از پوست کودک محافظت خواهد کرد. آفتاب باعث ازدست‌رفتن آب پوست و خشک‌شدن آن می‌شود رول سان ست برای جبران این حالت، چربی مناسبی به این محصول داده تا از پوست در برابر خشک‌شدن مراقبت نماید. همین‌طور با افزودن عناصر آبرسان، رطوبت پوست را حفظ می‌کند.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه
ارسال دیدگاه
امتیاز شما:
🔃