خواص درمانی قلیان از نظر پدر طب سنتی ایران دکتر روازاده

تاریخ انتشار: 24 تیر 1402
تعداد دیدگاه: 0
تعداد بازدید: 2219

چکیده : در این مطلب به بررسی فواید و نکات مثب مصرف قلیان در طب سنتی از زبان آقای دکتر روازاده می پردازیم و در ادامه برخی از ویژگی های قلیان را به طور کامل شرح می دهیم

دوسیب کالا

شاید اولین چیزی که با شنیدن کلمه قلیان، نظر همه را به خود جلب می کند؛ عوارض و آسیب ‌های جبران ناپذیر این وسیله می ‌باشد؛ اما جالب است بدانید که استفاده صحیح از قلیان، می تواند خواص درمانی زیادی به دنبال داشته باشد و با یک تفکر ساده متوجه می شوید که پرداخت هزینه برای قیمت قلیون سنتی در مقابل ایجاد بیماری های متعدد و درمان آن ها، بسیار ناچیز می باشد.

قلیان وسیله‌ای می ‌باشد که از دیر باز تا به امروز در بین عموم در جهت استعمال مواد دخانی، مورد استفاده قرار می‌گرفت و در بسیاری از موارد، باعث ایجاد آسیب ‌های جدی در ریه افراد می‌ شد. اما اگر مصاحبه ‌ها و سخنرانی ‌های پدر طب سنتی ایران، دکتر روازاده را دیده باشید؛ متوجه خواهید شد که با استفاده درست از این وسیله، علاوه بر دفع مضرات آن، می‌توانید از خواص درمانی قلیان در جهت بهبود سلامت ریه ‌ها بهره ببرید.

بدین منظور در ابتدای این مقاله، نظر شما را به مصاحبه دکتر روازاده در خصوص فواید قلیان کشیدن، جلب می‌کنیم.

نظر دکتر روازاده در خصوص خواص درمانی قلیان

مصاحبه‌ای از دکتر روازاده، پدر طب سنتی ایران صورت گرفته است که در آن به تمامی سوال ‌های مربوط به قلیان، پاسخ داده شده است که در زیر به شرح کامل آن، خواهیم پرداخت:

 1. جناب دکتر روازاده از نظر شما ورزش مخصوص برای ریه چه ورزشی می ‌باشد؟

در پاسخ به سوال شما، باید بگویم که به طور کلی بدن هر فرد از سه قسمت مغز، شش و بقیه اعضای بدن تشکیل شده است که از همین تقسیم بندی، می ‌توانید به جایگاه ویژه شش در بدن، پی ببرید. بنابراین با توجه به این تقسیم بندی، می ‌توانم بگویم ورزش مغز ریاضیات و ورزش ریه، قلیان کشیدن می ‌باشد.

 1. آیا واقعاً قلیان کشیدن باعث تقویت ریه می ‌شود؟

امروزه در بین بیشتر افراد جامعه، دیده می ‌شود که زمان کشیدن یک نفس عمیق، نهایتاً ۵ ثانیه طول می ‌کشد و این به معنای ضعیف بودن ریه ‌ها است.

بنابراین شاید خنده ‌دار به نظر برسد که بگویم کشیدن قلیان، می تواند به تقویت ریه کمک کند؛ اما این در صورتی می ‌باشد که قلیان به نحوی که ما می‌گوییم استعمال گردد.

 1. نحوه درست کشیدن قلیان از نظر شما چگونه است؟

برای این که بتوانید از خواص درمانی قلیان در جهت تقویت ریه ‌ها بهره ببرید؛ باید یک قلیان نو خریداری کرده و در داخل مخزن آن یک استکان گلاب و مابقی آن تا نیمه مخزن را از عرق نعنا پر کنید؛ البته باید توجه داشته باشید که از هیچ گونه ذغالی بر روی سری آن، استفاده نکنید.

 1. استفاده از قلیان سنتی چه تاثیری در سلامت ریه ‌ها دارد؟

شما پس از چندین بار استفاده از این قلیان سنتی متوجه خواهید شد که مدت زمان تنفس شما، حداقل دو برابر افزایش می ‌یابد و این خود به معنای به دست آوردن سلامت ریه می ‌باشد.

حتی من می ‌توانم به شما این تضمین را دهم که با ادامه این روند، فضای مرده ریه احیا شده و در کوتاه ‌ترین زمان ممکن، زمان تنفس شما از ۵ ثانیه به ۳۰ ثانیه هم، افزایش می ‌یابد.

 • فضای مرده ریه چه می ‌باشد و کشیدن قلیان سنتی چه تاثیری بر روی این فضا ایجاد می‌کند؟

همان طور که گفتم در بین افراد عادی، زمان کشیدن یک نفس عمیق حدود ۳ الی ۵ ثانیه می ‌باشد و این به این معناست که اکسیژن رسانی به بافت‌ های پایین‌ تر ریه به درستی انجام نمی شود و همین امر منجر به عملکرد ضعیف قسمت پایینی ریه می ‌گردد؛ اما با کشیدن قلیان عرق نعنا و افزایش زمان تنفس، اکسیژن به بافت ‌های پایینی ریه، نفوذ پیدا کرده و منجر به احیای آن فضا، خواهد شد.

طرز تهیه انواع قلیان‌ های سنتی

شاید برایتان جالب شد که دانستید می توان با استفاده درست از این وسیله، به جای صدمه زدن به بدن خودتان، از خواص درمانی قلیان بهره برد.

حال در زیر به معرفی تعدادی از قلیان ‌های مفید معرفی شده در طب سنتی خواهیم پرداخت.

 • قلیون عرق نعنا (تقویت شش ها)
 • قلیون عرق اکالیپتوس (ضدعفونی کننده)
 • قلیون عرق لیمو (نشاط آور)
 • قلیون شیرین بیان (درمان سرفه و تنگی نفس)
 • قلیون اسطوخودوس (تسکین اعصاب و افزایش نیرو)
 • قلیان برنجی و مسی طبیعی

همانطور که ذکر شد از تمامی عرقیجات گفته شده، می‌توانید برای تهیه قلیان ‌های سنتی استفاده کنید به این گونه که عرق گفته شده را به اندازه نصف کوزه قلیان در مخزن ریخته و بدون آنکه بر روی سری، آتشی بگذارید آن را مورد استفاده قرار دهید.

استفاده از این قلیان‌های سنتی و بهره‌گیری از خواص درمانی قلیان در گذشته بسیار رایج بوده است به گونه‌ای که بسیاری از نیاکان ما در گذشته، گیاهانی مانند نعنا و پونه را در آب قلیان می‌ریختند و از آن استفاده می‌کردند.در ایدامه قبل از انکه به معرفی فواید قلیان در طب سنتی بپردازیم پیشنهاد میکنیم برای تهیه و مشاهده انواع مختلف قلیان به فروشگاه اینترنتی دوسیب کالا سری بزنید و محصولات متنوع آن را مشاهده نمایید.

برند دوسیب کالا

فواید استفاده از قلیان‌های سنتی چیست؟

 • همانطور که دکتر روازاده به آن، اشاره کردند؛ کشیدن قلیان سنتی می تواند به تقویت ریه‌ ها و احیای فضای مرده ریه کمک نماید.
 • علاوه بر این از دیگر فواید قلیان کشیدن می توان به رفع مشکلات گوارشی و تقویت معده، اشاره کرد.
 • با این وجود بسیاری از متخصصان طب سنتی، برای درمان بیماری ‌های عفونی مانند سینوزیت استفاده از قلیان ‌های سنتی را توصیه کرده‌اند.

برای بهره‌گیری از فواید قلیان کشیدن در جهت درمان سینوزیت، استفاده از مرزنجوش توصیه می‌شود با این تفاوت که به جای ریختن آن در مخزن قلیان، باید مرزنجوش را همانند تنباکو خیس کرده و آن را بر روی سری قلیان، قرار دهید.

استعمال قلیان به همراه مرزنجوش، کمک بسیار زیادی به افراد مبتلا به سینوزیت در جهت تسکین این بیماری، خواهد کرد.

سخن پایانی

قلیان وسیله‌ای می‌ باشد که استفاده نادرست از آن، می‌تواند مشکلات جدی در بدن افراد ایجاد نماید به گونه‌ای که بسیاری از پزشکان خطر استفاده از قلیان را برابر کشیدن ۴۰ نخ سیگار می‌دانند؛ اما با استفاده درست از این محصول، می توانید از خواص درمانی قلیان بهره ببرید.

حال که با فواید قلیان کشیدن به صورت سنتی، آشنا شدید؛ بهتر است در اولین گام یک قلیان نو و عرقیجات گفته شده را خریداری کرده و با استفاده از آن، سلامت خود را تضمین نمایید؛ بدین منظور توصیه می‌شود با مراجعه به پیج دو سیب کالا نسبت به خرید خود، اقدام نمایید.

نویسنده : مصطفی خوشرام

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه
ارسال دیدگاه
امتیاز شما:
🔃