تغییر رنگ زگیل تناسلی نشانه چیست؟

تاریخ انتشار: 19 مرداد 1402
تعداد دیدگاه: 0
تعداد بازدید: 521

زگیل تناسلی نوعی عفونت شایع مقاربتی است که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود. این زگیل‌ها به‌صورت ضایعات یا برجستگی‌هایی روی سطح پوست صاف هستند که ظاهری شبیه به گل کلم دارند. انواع زگیل تناسلی سرطانی نیستند و می‌توانند خودبه‌خود بعد از گذشت زمان از بین بروند. در طول این مدت ممکن است فرد با تغییر رنگ زگیل تناسلی مواجه شود. در این مقاله به این سوال پاسخ می‌دهیم که تغییر رنگ زگیل تناسلی نشانه چیست و روش‌های تشخیص و درمان آن‌ها چگونه است؟ با مطالعه مطلب پیش رو اطلاعات مفیدی در رابطه با علائم خوب شدن زگیل تناسلی به دست خواهید آورد.

زگیل های تناسلی چه رنگی هستند؟

زگیل‌های تناسلی ظاهر برآمده‌ای دارند و معمولا در قسمت‌هایی از بدن که تماس جنسی داشته‌اند، یافت می‌شوند؛ از جمله واژن، آلت جنسی، مقعد، دهان و گلو. زگیل تناسلی ممکن است به رنگ گوشت باشد یا شباهت رنگی بسیاری به رنگ پوست ناحیه آلوده داشته باشد. همچنین در بعضی از موارد، رنگ زگیل تناسلی قهوه‌ای یا صورتی است.

به یاد داشته باشید که رنگ زگیل تناسلی ممکن است در طول زمان تغییر کند یا بعد از گذشت مدتی، از یک ناحیه ناپدید شده و در نقطه دیگری به وجود آید. با این حال سطح زگیل تناسلی هنگام لمس خشن و ناهموار است که با لمس دست نیز احساس می‌شود. زگیل‌ها ممکن است به‌صورت یک برآمدگی منفرد قهوه‌ای، صورتی یا حتی به رنگ پوست باشند یا به‌صورت خوشه‌ای رشد کنند. همچنین گاهی اوقات، زگیل تناسلی با خارش و حتی خونریزی همراه است.

تغییر رنگ زگیل تناسلی نشانه چیست؟

گاهی اوقات زگیل‌های تناسلی به‌قدری کوچک، سطحی و هم‌رنگ پوست هستند که به‌راحتی مشاهده و تشخیص داده نمی‌شوند. در چنین شرایطی اگر پزشک احتمال دهد فرد به HPV مبتلا شده است باید از روش‌های تشخیصی کمک بگیرد. در صورتی که زائده‌های پوستی به‌وضوح قابل مشاهده نباشند، پزشک ممکن است کمی استیک اسید به ناحیه مشکوک بمالد. استیک اسید باعث تغییر رنگ زگیل تناسلی به سفید می‌شود.

کلینیک صدف در مقاله‌ای روش تشخیص و درمان زگیل تناسلی مردان را چنین شرح می‌دهد: «پزشکان معمولا از روشی به نام استووایتنینگ استفاده می‌کنند، در این روش اسید استیک ۵ درصد را برای ۵ تا ۱۰ دقیقه روی ناحیه مورد نظر قرار می‌دهند و پوست بدن را سفید می‌کنند تا بتوانند به راحتی وجود هرگونه ضایعه گوشتی را تشخیص دهند. برای بررسی دقیق از یک کولپوسکوپی جهت بزرگ‌نمایی این ناحیه استفاده می‌کنند، اگر ضایعه‌ای غیرعادی دیدند برای ادامه درمان از آن نمونه‌برداری می‌شود.»

انواع زگیل تناسلی

همان‌طور که در ابتدای مقاله گفته شد، زگیل تناسلی از ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود که این ویروس انواع مختلفی دارد. هرکدام از انواع این عفونت پوستی یک بخش از بدن را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. تقریبا ۳۰ نوع HPV وجود دارد که در نواحی تناسلی و مقعدی ایجاد می‌شود؛ با این حال فقط دو نوع ۶ و ۱۱ ویروس HPV باعث ایجاد بیشتر زگیل‌های تناسلی می‌شوند.

بسیاری از زگیل‌های تناسلی بدون درد و بی‌ضرر هستند و گاهی خودبه‌خود بدون درمان از بین می‌روند، اما در بعضی از موارد می‌توانند ماه‌ها یا حتی سال‌ها روی ناحیه جنسی باقی بمانند. برخی از انواع hpv نیز هستند که ممکن است منجر به سرطان شوند؛ این نوع زگیل‌ها معمولا سرطان مقعد، گلو و آلت تناسلی در مردان و سرطان دهانه رحم در زنان را به همراه دارند.

علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان

حالا که دانستیم تغییر رنگ زگیل تناسلی نشانه چیست، وقت آن است که با علائم این ویروس نیز آشنا شوید. زگیل تناسلی معمولا بدون درد است، اما شاید فرد مبتلا به HPV خارش‌هایی در ناحیه آلوده احساس کند. همچنین ظاهر ناحیه آلوده به ویروس پاپیلومای انسانی ممکن است ناهموار، مسطح یه به‌صورت خوشه‌ای باشد. فرد مبتلا به زگیل تناسلی ممکن است متوجه تغییرات زیر شود:

 • تغییر در جریان ادرار
 • وجود خون در ادرار
 • وجود خون در مدفوع
 • درد یا خونریزی حین رابطه جنسی

خطرات زگیل تناسلی

ویروس زگیل تناسلی در دو نوع ۱۶ و ۱۸ از انواع دیگر آن خطرناک‌تر است. این ویروس به‌تنهایی کشنده و خطرناک نیست، اما آمار نشان می‌دهد که حدود ۷۰ درصد افراد مبتلا به سرطان رحم، به hpv نیز دچار بوده‌اند. در واقع عدم درمان به‌موقع زگیل تناسلی ممکن است به نوعی از سرطان تبدیل شود. از جمله خطرات ابتلا به زگیل تناسلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرطان حنجره: تقریبا ۴۰ نوع از زگیل تناسلی ممکن است به سرطان حنجره منجر شوند که از طریق سکس دهانی محافظت‌نشده رخ می‌دهد.
 • سرطان مقعد: سرطان مقعد ناشی از hpv با علائمی مانند خارش و سوزش، درد و خونریزی همراه است.
 • سرطان دهانه رحم: بسیاری از افراد مبتلا به سرطان دهانه رحم دچار ویروس زگیل تناسلی بوده‌اند.

روش های تشخیص و درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی اغلب بر اساس ظاهر تشخیص داده می‌شود؛ اما گاهی اوقات برای اطمینان بیشتر پزشک اقدام به بافت‌برداری یا نمونه‌برداری می‌کند. تشخیص زگیل تناسلی در زنان معمولا با انجام معاینات لگنی و تست پاپ اسمیر همراه است. تست پاپ اسمیر به تشخیص تغییرات واژن و دهانه رحم ناشی از زگیل تناسلی یا علائم اولیه سرطان دهانه رحم کمک می‌کند.

برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان نیز ممکن است پزشک از روش استووایتنینگ کمک بگیرد که طی آن با استفاده از قرار دادن اسید استیک روی ناحیه مشکوک به بررسی دقیق ضایعات گوشتی می‌پردازد. در صورت مشاهده زائده غیرعادی، پزشک از آن نمونه‌برداری می‌کند.

روش‌های درمان زگیل تناسلی نیز عبارت‌اند از:

 • دارودرمانی: داروهایی مانند پودوفیلوکس، رزین پودوفیلوم، فلوئورواوراسیل، اینترفرون آلفا و ایمیکیمودو از جمله داروهایی هستند که به‌صورت موضعی و با تجویز پزشک باید استفاده شوند.
 • لیزردرمانی: زگیل‌های ریز و متوسط را می‌توان با لیزر از بین برد.
 • کرایوتراپی: در این روش زگیل‌ها با نیتروژن مایع منجمد می‌شوند.
 • جراحی: برای از بین بردن زگیل‌های تناسلی بزرگ و گوشتی باید از روش جراحی و برش ضایعه‌ها استفاده کرد.

کلینیک صدف؛ بهترین مرکز تخصصی پوست، مو و زیبایی

در این مقاله به سوال تغییر رنگ زگیل تناسلی نشانه چیست پاسخ دادیم و گفتیم که زگیل‌ها ممکن است به رنگ صورتی، قهوه‌ای یا حتی رنگ پوست ظاهر شوند. رنگ زگیل‌ها در طول زمان تغییر می‌کند و به درمان واکنش نشان می‌دهد. توصیه می‌کنیم برای درمان زگیل حتما به مراکز معتبر مراجعه کنید.

کلینیک تخصصی پوست و مو صدف با دریافت مجوز رسمی از وزارت بهداشت، انواع خدمات زیبایی را با استفاده از تجهیزات روز دنیا عرضه می‌کند.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه
ارسال دیدگاه
امتیاز شما:
🔃
تا 60% تخفیف بر روی صدها عنوان کتاب! خرید کتاب با 50% تخفیف