زعفران اصل و باکیفیت را از کجا بخریم؟

تاریخ انتشار: 19 مرداد 1402
تعداد دیدگاه: 0
تعداد بازدید: 173
خرید زعفران اصل و باکیفیت

زعفران یکی از ارزشمندترین و گران ترین محصولات کشاورزی دنیاست . همین موضوع باعث شده است که خیلی از افراد با استفاده از روش‌ های مختلف ( مثل : اسپری کردن آب روی رشته ها، افزودن رنگ به رشته ها، افزودن خاکه روی رشته ها، و ...) به دنبال تقلب در فروش زعفران باشند تا سود بیشتری به دست آورند .

با توجه به اینکه استفاده از روش های فریبکارانه علاوه بر آسیب رساندن به اقتصاد کشور، متأسفانه برای سلامت مصرف ‌کنندگان نیز می تواند خطرناک باشد، بهتر است برای خرید زعفران این ۳ نکته را مد نظر داشته باشید :

الف : روش های ساده و سریع، برای تشخیص زعفران اصل را یاد بگیرید .

ب : ویژگی های زعفران باکیفیت را بدانید .

ج : برای تهیه زعفران، به فروشگاه ‌های معتبر اینترنتی مراجعه کنید .

الف : چطور زعفران اصل را تشخیص بدهیم؟

تشخیص زعفران اصل از تقلبی می ‌تواند برای بسیاری از مصرف کنندگان طلای سرخ، چالش بزرگی باشد . اما در ادامه ۵ روش سریع و راحت برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی را برای شما شرح می دهیم تا با استفاده از آن بتوانید زعفران اصل را سریع و راحت تشخیص دهید .

اما به طور کلی بهتر است همیشه برای خرید زعفران به فروشگاه ‌های تخصصی و قابل اعتماد مراجعه کنید تا از اصل بودن و کیفیت بالای زعفران، اطمینان داشته باشید .

۱ - رنگ رشته های زعفران

رنگ رشته های زعفران اصل، به رنگ قرمز ( جگری تازه، قرمز روشن ) نزدیک است . در حالیکه رنگ رشته های زعفران تقلبی یا کم کیفیت، ممکن است به دلایل مختلفی قرمز مایل به سیاه باشد یا رنگ های غیر قرمز در میان آن، بیش از اندازه معمول به چشم بخورد .

همچنین رنگ رشته های زعفران اصل، معمولاً یکنواخت است . در حالیکه رنگ رشته های زعفران تقلبی، ممکن است بیشتر از یک رنگ بوده و خود را به شکل نقاط یا خطوط غیرطبیعی در بیاورد .

۲ - عطر رشته های زعفران

عوامل مختلفی ( مثل : منطقه کاشت، نحوه رسیدگی به زمین، ساعت برداشت گل ها، نوع فراوری، چگونگی فراوری، نحوه خشک کردن، نحوه نگهداری کردن، و ...) می تواند بر روی نوع بو و میزان بوی رشته های زعفران اثر بگذارد . ولی به طور خلاصه رشته های زعفران اصل، بوی بسیار مطبوع، عمیق و شگفت انگیزی دارند؛ که با بوی نمونه تقلبی آن کاملاً متفاوت و متضاد است .

همچنین رشته های زعفران باکیفیت، بوی بسیار قدرتمندی دارد . اگر بوی رشته های زعفران، بسیار ملایم یا بی‌بو است، احتمالاً آن زعفران از کیفیت پایینی برخوردار است .

۳ - طعم رشته های زعفران

مزه رشته های زعفران اصل، اساساً تلخ است . ولی نمونه تقلبی آن می تواند به دلیل اضافه کردن مواد خارجی ( نمک، شکر، روغن، و ...) مزه متفاوتی داشته باشد .

۴ - میزان رطوبت رشته های زعفران

رشته های زعفران نباید رطوبت زیاد و غیرمعمولی داشته باشند . برای بررسی این ویژگی، می‌توانید چند رشته زعفران را در دست بگیرید و فشار دهید .

۵ - رنگدهی رشته ها در آب

یکی از روش ‌های ساده تشخیص زعفران اصل از تقلبی، آزمایش از طریق محلول کردن در آب است . برای این کار، تعدادی از رشته های قرمز رنگ زعفران را در « آب بسیار داغ » یا « آب بسیار سرد » قرار دهید .

اگر زعفران اصل باشد، آب آهسته آهسته به رنگ زرد شفاف تبدیل می ‌شود و رشته های زعفران تا حداقل ۱۵ دقیقه بعد، رنگ قرمز خود را حفظ می کنند .

اگر زعفران تقلبی باشد، آب سریعاً به رنگ قرمز یا سیاه تبدیل می ‌شود و اغلب رشته های زعفران هم حداکثر ۵ دقیقه بعد، رنگ قرمز خود را از دست می دهند و سفید یا زرد یا نارنجی می شوند .

رنگدهی رشته های زعفران در آب

ب : چطور زعفران باکیفیت انتخاب کنیم؟

برای تهیه کردن یک زعفران خوش عطر و طعم و رنگ، می‌ توانید به این نکات توجه کنید تا بهترین انتخاب را انجام دهید .

۱ - انتخاب فروشنده

با توجه به اینکه آزمون و خطا کردن همیشه ممکن و به صرفه نیست، انتخاب کردن فروشگاه زعفران در تعیین کیفیت و اصالت محصول می تواند مؤثر باشد و ریسک خرید را کمتر کند . بنابراین بهتر است از فروشنده های معتبر و متخصص خرید کنید .

۲ - قیمت زعفران

قیمت زعفران همیشه نشان ‌دهنده کیفیت آن نیست . اما به طور کلی زعفران باکیفیت معمولاً قیمت پایینی ندارد . پس بهتر است توجه داشته باشید از فروشگاه‌ هایی که زعفران را با قیمت بسیار پایین ارائه می ‌دهند و مشکوک به نظر می رسند، خودداری کنید .

۳ - محل کشت زعفران

منطقه تولید زعفران، تأثیر بسیاری در کیفیت آن دارد . باکیفیت ترین زعفران ایران، در منطقه قائنات ( واقع در استان خراسان جنوبی ) کشت می شود .

محل کاشت زعفران

۴ - زمان تولید

زعفران باکیفیت باید تازه بوده و به مدت طولانی در انبار نگهداری نشده باشد . برای بررسی این ویژگی، می‌ توانید تاریخ برداشت زعفران را بررسی کنید تا مطمئن شوید که تازه امسالی است یا خیر .

ج : چرا خرید زعفران به صورت آنلاین بهتر است؟

خرید زعفران از فروشگاه های اینترنتی قابل اعتماد، نسبت به خرید سنتی از بازار می تواند با امکانات و مزایای بیشتری همراه باشد . چون به شما امکان می ‌دهد تا با اطمینان بیشتری خرید کنید . بنابراین شرکت های اینترنتی گزینه خوبی برای خرید زعفران به صورت غیرحضوری هستند . در ادامه به تعدادی از این دلایل اشاره می کنیم .

۱ - دسترسی سریع و راحت

با خرید زعفران از فروشگاه ‌های اینترنتی، شما می‌ توانید به راحتی، محصول مورد نظرتان را به تعداد مورد نیاز خریداری کنید . چون شما نیازی به سفر ندارید و همه چیز در یک سایت در دسترس شماست .

۲ - مقایسه قیمت

برای اینکه از خرید زعفران با کیفیت و قیمت مناسب مطمئن شوید، می توانید قیمت محصولاتی که شرایط کاملاً یکسانی دارند را در فروشگاه ‌های مختلف مقایسه کرده و منصفانه ترین و معقول ترین قیمت ( نه ارزان ترین !) را انتخاب کنید .

۳ - کد تخفیف

فروشگاه های اینترنتی معمولاً در برخی از مواقع و به مناسبت های مختلف، به مشتریان خود کد تخفیف ارائه می‌دهد تا خرید آنلاین را برای آنان ارزان‌ تر کنند .

کد تخفیف برای خرید زعفران

۴ - حفظ کیفیت زعفران

بسته ‌بندی می‌تواند تأثیر بسیاری در حفظ کیفیت زعفران داشته باشد . بنابراین در فروشگاه های اینترنتی که اساساً ویترین وجود ندارد، رشته های زعفران بسته بندی شده با هوا، نور و رطوبت تماس مستقیم زیادی پیدا نمی کنند؛ بخصوص اینکه طراحی بسته بندی، به صورت باز نباشد .

۵ - اطلاعات کامل محصول

در فروشگاه ‌های اینترنتی، می ‌توانید اطلاعات کاملی از محصولات زعفران را دریافت کنید . از جمله نوع، کیفیت، بسته‌ بندی، تاریخ برداشت و محل کشت آن .

۶ - صرفه ‌جویی در زمان

با خرید آنلاین زعفران، می ‌توانید در زمان خود صرفه جویی کنید . چون در این حالت، شما نیازی به رفتن به فروشگاه ‌ها ندارید و می ‌توانید به راحتی از خانه یا محیطی دیگر که دسترسی به اینترنت دارد، خرید زعفران را انجام دهید و سفارش‌تان را در آدرس خودتان تحویل بگیرید .

از کدام سایت، زعفران بخریم؟ ( پیشنهاد ما )

اگر به دنبال محصولات اصل و با کیفیت تضمین شده هستید « فروشگاه اینترنتی زعفرانت » با دارا بودن اینماد ( نماد اعتماد الکترونیکی ) و پروانه کسب ( عضو اتحادیه کشوری کسب ‌و کارهای مجازی ) یکی از گزینه های مناسب و مطمئن برای خرید زعفران است .

خرید زعفران از فروشگاه اینترنتی زعفرانت

زعفرانِت، یک فروشگاه زعفران بر بستر اینترنت است که می توانید طبق سلیقه و نیاز خود، به خرید زعفران از آن اقدام کنید .

این فروشگاه تخصصی زعفران که در پایتخت پرآوازه زعفران ایران ( قائنات ) مستقر است، با کیفیت ‌ترین نوع زعفران قائنات را مستقیم از کشاورزان خریداری کرده و آن را بی ‌واسطه با پست پیشتاز ( رایگان ) به دست شما در سراسر ایران می رساند .

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه
ارسال دیدگاه
امتیاز شما:
🔃