تقویت لثه بعد از کشیدن دندان

تاریخ انتشار: 21 مرداد 1402
تعداد دیدگاه: 0
تعداد بازدید: 602

کشیدن دندان قطعا جزء تجربیات ناخوشایند دندانپزشکی است، به این دلیل که دندان یا دندان های خود را از دست خواهید داد. در واقع هیچ کس از از دست دادن دندان لذت نمی برد. با این حال، هنگامی که دندانپزشک توصیه می کند که شما باید دندان خود را بکشید، به این معنی است که هیچ راه دیگری برای حفظ دندان شما و افزایش سلامت دهان شما وجود ندارد. البته به این نکته نیز توجه کنید که ایمپلنت دندان می تواند خلا به وجود آمده را به درستی و راحتی پر کند.

این روش می تواند در نهایت به کاهش درد و برداشتن دندان های عفونی و آسیب دیده کمک می کند. اما مهم است که به خوبی از دستورالعمل های دندانپزشک به خوبی پیروی کنیم. اینکه چگونه پس از کشیدن دندان، لثه های خود را سالم نگه داشته و بهبودی را تسریع بخشیم؟

دندان های دائمی تا آخر عمر باقی می مانند. با این حال، کشیدن آن نیز یک اتفاق معمولی است. علاوه بر این، این یک درمان بدون دردسر و بی خطر است. برای اطمینان از بهبودی کامل و سریع باید اقدامات متعددی را در خانه انجام دهید که در ادامه با آنها آشنا خواهیم شد.

بهبودی لثه بعد از کشیدن دندان

به طور کلی مدت زمان بهبودی لثه بستگی به نوع کشیدن دندان و شدت آسیب آن دارد. اگر این یک کشیدن ساده باشد، ممکن است حدود یک هفته یا حتی 10 روز طول بکشد تا بهبودی کامل شود. از طرف دیگر، کشیدن دندان با جراحی ممکن است کمی بیشتر، نزدیک به یک ماه طول بکشد، به خصوص اگر دندان بیش از یک ریشه داشته باشد.

اما در هر دو سناریو، یک عامل اساسی بهبودی سریع را تضمین می‌کند و آن مراقبت‌ های پس از آن است. اگر در مراقبت از لثه‌ ها بی تفاوت باشید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که لثه‌ هایتان بهبود یابد. همچنین اگر بلافاصله پس از کشیدن دندان شروع به مراقبت از دندان های خود نکنید، ممکن است روند لخته شدن با مشکل مواجه شود و یک حفره خشک ایجاد گردد که بسیار دردناک است.

قبل از کشیدن دندان، دندانپزشکان اغلب سعی می کنند از طریق جرم گیری و صاف کردن ریشه، که شامل تمیز کردن عمیق زیر خط لثه و صاف کردن سطوح خشن ریشه می شود، از شر بیماری لثه خلاص شوند. او ممکن است بسته به نیاز و شدت مورد شما از لیزر بافت نرم یا درمان آنتی بیوتیکی برای از بین بردن باکتری هایی که با چشم غیر مسلح کمتر قابل مشاهده هستند استفاده کند. چنانچه نیاز به قرص برای دندان درد و عفونت داشتید روی لینک کلیک کنید.

تقویت لثه بعد از کشیدن دندان

شما می توانید با انجام دستورالعمل های زیر لثه های خود را پس از کشیدن دندان تقویت کرده و روند بهبودی را تسریع ببخشید:

- استراحت کافی دریافت کنید

سعی کنید تا حد امکان در بیست و چهار ساعت بعد از کشیدن یا جراحی دندان استراحت کنید. از افراط در ورزش یا فعالیت بدنی خودداری نمایید، حتی اگر احساس خوبی دارید. هنگام خواب سر خود را کمی روی بالش قرار دهید.

- به ناحیه استخراج دندان زمان دهید تا خون لخته شود

محل کشیدن دندان باید امکان لخته شدن داشته باشد. پس از عمل، دندانپزشک به شما گازی می دهد تا فشار دهید. شما می توانید با حفظ فشار ، خونریزی بیش از حد را متوقف نمایید. برای یک ساعت یا بیشتر، دندانپزشک به بیماران توصیه می نماید تا گاز را فشار دهند.

- تورم یا درد را با کمپرس سرد کنترل کنید.

تورم بیش از حد معمولا در نتیجه کشیدن دندان ساده ایجاد نمی شود. استفاده از بسته های سرد به مدت 15 دقیقه و 15 دقیقه استراحت به مدت یک تا دو ساعت پس از کشیدن می تواند به کاهش احتمالی این وضعیت کمک کند.

از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل یا نوشابه های گازدار خودداری کنید.

از سیگار کشیدن باید همیشه اجتناب کرد، اما در 48 ساعت اول پس از کشیدن دندان بیشترین ضرر را دارد. ماده شیمیایی موجود در دود ممکن است به طور قابل توجهی فرآیند انعقاد را مختل کند. سه تا چهار روز پس از جراحی نیز خطر خشکی حفره را افزایش می دهد.

- مصرف غذاهای جویدنی یا سفت را متوقف کنید

پس از کشیدن دندان فقط مایعات مانند سوپ، اسموتی، میلک شیک یا غذاهای نرم مانند پوره سیب زمینی مصرف کنید چون غذاهای سفت می توانند به لثه شما فشار وارد کنند. از نی نیز چیزی ننوشید.

سخن پایانی

برای یک نتیجه ایده آل و حداقل عوارض بهترین کار همیشه این است که به یک متخصص و مرکز تخصصی دندانپزشکی معتبر مراجعه نمایید. قطعا دندانپزشکان حرفه ای به جز ارائه یک درمان منحصربفرد، دستورالعمل های مراقبتی لازم را نیز برای بهبودی دوره نقاهت به بهترین شکل برای شما توضیح خواهند داد. توجه داشته باشید بسیاری از افراد ترس از دست دادن دندان های خود را دارند این در حالی است که خدماتی مانند ایمپلنت دیجیتال می تواند شما را از هر گونه نگرانی دور کند. ایمپلنت ها بهترین گزینه برای دندان های از دست رفته به شمار می روند.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه
ارسال دیدگاه
امتیاز شما:
🔃