ایمپلنت، راه‌حلی نوین در‌برابر پست دندان؟

تاریخ انتشار: 8 شهریور 1402
تعداد دیدگاه: 0
تعداد بازدید: 105

گاهی ممکن است در اثر حادثه و یا عدم رعایت بهداشت، دندانهایمان آسیب ببینند و جای خالی آنها در دهان، بر زیبایی موثر است؛ برای جبران این مشکل، میتوان از پست دندان یا ایمپلنت استفاده کرد. حال ممکن است این سوال پیش بیاید که پست دندان بهتر است یا ایمپلنت؟ ! برای یافتن پاسخ این سوال تا پایان این متن همراه ما باشید زیرا ما می خواهیم درباره پست دندان و ایمپلنت برای شما عزیزان به طور مفصل توضیح بدهیم.

1 پست دندان بهتر است یا ایمپلنت؟ !

در این مقاله در رابطه با مباحث زیر، صحبت میشود:

_ پست دندان

_ ایمپلنت

_ پست دندان بهتر است یا ایمپلنت؟!

پست دندان

زمانیکه دندان فردی در اثر ضربه، پوسیدگی و آسیب از بین رفته باشد، میتوان از روش پست دندان برای پرکردن جای خالی دندان ازبینرفته استفاده کرد. در این روش، یک پست از جنس فلز( حتی طلا) در استخوان فک قرار میگیرد و روی آن یک روکش قرار میگیرد.

در بعضی مواقع، دندان به دلایل مختلف، حجم وسیعی از خود را ازدست داده و تقریبا از آن فقط یک ریشه باقی مانده است؛ در این موقعیت،میلهی فلزی پست، یا با توجه به ساختار دندانی فرد ساخته میشود( سفارشی) و یا از میله های فلزی از پیش ساخته شده، استفاده و بهره گیری خواهد شد.

پست دندان، برای دندانهایی به کار میرود که تحمل روکش را داشته باشند و معمولا از قبل عصب کشی شده باشند. معمولا پست دندان نسبت به دیگر روش های جایگزین، هزینه کمتری دارد. ممکن است سبب خورد شدن دندان های اطراف و صدمه به آنها شود که از معایب این روش محسوب میشود.

مطلب مرتبط: بهترین دکترها و دندانپزشکان جراحی فک و صورت ایمپلنت دندان در شرق تهران

2 پست دندان

ایمپلنت

ایمپلنت دندان یک روش جایگزینی دندان طبیعی است که در صورت از دست دادن یک یا چند دندان، به عنوان یک راه حل دائمی برای جایگزینی آنها استفاده می شود. این روش با قرار دادن یک پیچ و سپس قرار دادن یک کاور سفت و مقاوم بر روی پیچ، اجازه می دهد تا دندان جایگزین به طور ثابت و پایدار در محل خود قرار بگیرد.

مطلب مرتبط: بهترین پزشکان متخصص ایمپلنت دندان در پاسداران

ایمپلنتها، دارای مزایای بسیاری هستند. این روش به دلیل قرارگیری درون استخوان و تعامل با آن، به طور طبیعیتر و پایدارتر عمل میکند. همچنین، این روش دارای دوام و استحکام بیشتری نسبت به روش های جایگزین است. از طرفی، این روش نیاز به جراحی و زمان بیشتری برای درمان دارد و هزینه آن نسبت به روش های دیگر بیشتر است.

اگرچه ایمپلنت دندان یک روش جایگزینی دندان بسیار موثر است، اما برخی شرایط سلامت ممکن است از استفاده از این روش جلوگیری کنند. برای مثال، افرادی که دچار بیماری های قلبی، دیابت، بیماری های ایمنی، سرطان و یا دچار تغییرات در ساختار استخوان هستند، نمی توانند از آن استفاده کنند. ایمپلنت، در افراد با لثههای سالم، تراکم استخوان کافی، افراد با سلامت دهان و دندان مطلوب و مورد قبول، افرادی که حداقل میزان دندان قروچه میتوان به کار برد.

دلایل انجام ایمپلنت

این روز ها ایمپلنت دندان درواقعاز بهترین و پیشرفتهترین شیوه­ ها جهت درمان کردن این عارضه هست و دارای جنسی از تیتانیوم بوده که در حقیقت سازگاری بسیار بالایی با بدن انسان ها دارد. اگر که همچنان در انتخاب آن تردید دارید، حتما باید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه بکنید و با یک متخصص درباره آن مشورت نمایید.

مطلب مرتبط: ایمپلنت دندان بصورت قسطی در شرق تهران

مزیت ایمپلنت دندان

ایمپلنت درحقیقت از یک پایه تیتانیومی و همچنین تاج دندان ساخته شده است. به همین خاطر چه ازنطر عملکرد و چه از لحاظ ظاهر، به طورکلی مثل دندانهای طبیعی هست. در ادامه ا بامزایای ایمپلنتبیشتر آشنا می شوید:

  • دوام و ماندگاری بسیار بالا

یکی از مهمترین و بزرگترین فواید و مزیت ها، درحقیقت بالا بودنماندگاری و دوام ایمپلنت دندانهست، به طوری که نوعی درمان دائمی و همیشگی در نظر گرفته میشود. اگر که شخصی پس از درمان خودش به شکل اصولی بهداشت دندان و دهان خودش را رعایت بکند، امکان دارد که طول عمری تا 25 سال را از ایمپلنت دندان انتظار داشت.

  • داشتن عملکردی همانند دندانطبیعی

ایمپلنت درحقیقت با پر کردن جاو فضا های خالی دندان ها، امکان دارد مشکلاتی که در موقع غذا خوردن و یا در هنگام صحبت برای شخص ایجاد شدند را رفع بکند. کسانی که این گونه از درمان را انجام داده اند، درواقع نسبت به آنهایی که هنوز هیچ اقداماتی را جهت جایگزینی دندان های از دست رفته نکرده اند، بهتر می توانند غذا را بجوند و عملکرد دندانهایشان به طور درستی خواهد بود.

  • جلوگیری از تحلیل استخوان

از موارد دیگرمزایای ایمپلنت دندان که بسیار مهم بوده است، این هست که درواقع مانعی قدرتمند در برابر تحلیل استخوان فک خواهد بود. وقتی که یک دندان از دست میرود، استخوان اطراف آن دیگر هیچ فعالیتی جهت نگهداری و محافظت از دندان را ندارد. در نتیجه به تدریج توده استخوانی را از دست می­ دهد که در اصطلاح به آن تحلیل رفتن استخوان می گویند. این عارضه درواقع قابلیت این را دارد که کم کم کل فک را ضعیف بکند و شخص را با بیماریپاتولوژیک مواجه بکند.

  • مانعی جهت کج شدن دندانهای مجاور

وقتی که جای خالی دندان در هنوز دهان باشد، دندانهایی که در مجاورش وجود دارند ممکن است که حرکت کرده و دچار نوعی بی نظمی شوند. ایمپلنت درواقع با پر کردن این فاصله قادر است به نوعی حامی برای دندانهایی که در مجاور قرار دارند محسوب بشود. در این صورت نظم و همچنین موقعیت مناسب آنها حفظ خواهد شد.

  • نقش ایمپلنت در تقارن صورت

با تحلیل رفتن استخوان فک، احتمال این هست که تقارن صورت دچار تغییراتی بشود. اما این شیوه درمان امکان دارد با بازسازی بخش های فک تقارن صورت را به شخص برگرداند.

پست دندان بهتر است یا ایمپلنت؟!پست دندان بهتر است یا ایمپلنت؟!

از جمله روش های جایگزینی دندان، دو روش ایمپلنت و پست دندان می باشند؛ برای انتخاب یکی از این دو روش و فهمیدن اینکه پست دندان بهتر است یا ایمپلنت؟ ! ، باید در هر دو روش مزایا و معایب را بررسی کرد تا براساس شرایط و نیازهای هر فرد، انتخاب شوند.

از مزایای ایمپلنت همانطور که در موارد بالا گفته شد میتوان به استحکام و دوام بالا،تعامل بیشتر با استخوان دندان و قابلیت بهبود استخوان محیط اطراف دندان، عملکرد طبیعی در حرکات دهان و نیاز به تعویض کمتر اشاره کرد. از معایب آن میتوان به هزینه بالا، زمان زیاد درمان و برخی شرایط سلامت اشاره کرد.

ایمپلنت

پست دندان

*

ماندگاری

*

استحکام

*

هزینه

*

طبیعی بودن

پست دندان بهتر است یا ایمپلنت؟ !

جمع بندی :

تصمیم نهایی در مورد استفاده از ایمپلنت دندان باید براساس شرایط و نیازهای خاص شما گرفته شود. پزشک شما در نهایت تشخیص می‌دهد که پست دندان بهتر است یا ایمپلنت و به شما نکات لازم را در مورد این روش، آموزش می‌دهد. در صورتیکه تصمیم به استفاده از ایمپلنت گرفتید، باید به دنبال یک پزشک ماهر برای انجام این روش باشید؛ زیرا به دلیل مراحل پیچیده آن، نیاز به تخصص و تجربه پزشکان دارد که بتوانند این روش را با موفقیت انجام دهند.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه
ارسال دیدگاه
امتیاز شما:
🔃