خرید گرمایش تابشی گلخانه

تاریخ انتشار: 30 شهریور 1402
تعداد دیدگاه: 0
تعداد بازدید: 60

چکیده : گرمایش تابشی گلخانه مناسب‌ترین سیستم برای استفاده در گلخانه‌ها است که توسط برند گرماسرما سازه عرضه می‌شود.

سیستم گرمایش تابشی گلخانه یکی از نیازهای هر گلخانه‌ای است چرا که با وجود آن می‌توان روزهای سرد سال را گرم نمود. انتخاب یک گرمایش تابشی مناسب برای گلخانه تاثیر مستقیمی در محصول باکیفیت داشته و خرید آن کاملا به سود گلخانه‌داران می‌باشد.

در گذشته از سیستم‌های گرمایشی قدیمی‌تر مانند جریان همرفتی استفاده می‌کردند؛ اما امروزه دستگاه‌های بهتری تولید شده و سیستم گرمایش تابشی گلخانه یکی از همین سیستم‌ها بوده که با نام گرماتاب شناخته شده و قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم و اطلاعاتی را درباره مزایا، عملکرد و نصب آن در اختیار شما قرار دهیم. پس با گرماسرما سازه همراه باشید.

گرمایش تابشی

نحوه عملکرد سیستم گرمایش تابشی در گلخانه چگونه است؟

هیتر گرماتاب گلخانه در قسمت سقف سالن نصب می‌شود و با مکانیزم تابش گرمایی اجسام پیرامون خود را گرم می‌کند. در محفظه داخلی هیتر به کمک سوخت گاز و مشعل یا سیستم برقی و المنت، حرارت موردنظر ایجاد می‌شود. حرارت تولیدشده به کمک یک بازتابنده یا رفلکتور به اطراف تابانده می‌شود و تمام سطوح، اجسام و افراد را گرم می‌کند. درواقع عملکرد این هیتر مانند تابش آفتاب است و گرمای یکنواخت و متعادلی را ایجاد می‌کند.

شرکت‌های سازنده با نصب ترموستات امکان تنظیم اتوماتیک دمای گلخانه را فراهم می‌کنند. این موضوع در اقلیم‌هایی که تفاوت دمایی زیادی در طول شبانه‌روز دارند بسیار مفید است.

در مجموع عملکرد گرماتاب گلخانه عالی بوده و بازدهی مناسبی را برای سالن خواهد داشت.

مزیت های گرمایش تابشی در گلخانه چیست؟

 • هوای گرم در قسمت سقف جمع نمی‌شود: هوای گرم سبکتر از هوای سرد است و به سمت سقف جریان پیدا می‌کند. درصورت استفاده از سیستمهای گرمایشی قدیمی، هوای گرم در قسمت سقف جمع می‌شود و گیاهان گلخانه که در سطح زمین قرار دارند نمی‌توانند از این گرما استفاده کنند. اما وقتی از گرمایش تابشی در گلخانه استفاده کنید، گیاهان به مقدار کافی در معرض گرما قرار می‌گیرند.
 • گرمایش تابشی در گلخانه، به سوخت کمتری نیاز دارد: سیستم گرمایشی گلخانه باید مدام روشن باشد تا آسیبی به گیاهان وارد نشود؛ به همین دلیل بهینه بودن مصرف سوخت آن اهمیت زیادی دارد. چون گرما به صورت مستقیم به گیاهان تابیده می‌شود، هدر رفت انرژی در این روش بسیار کم است.
 • گرمایش تابشی فضای زیادی را اشغال نمی‌کند: این هیتر چون در قسمت بالا و نزدیک به سقف گلخانه نصب می‌شود، فضای پایین را اشغال نمی‌کند.
 • به راحتی نصب می‌شود: این سیستم لوله‌کشی آب گرم یا دیگ بخار ندارد؛ به همین دلیل نصب آن راحت است.
 • امکان کنترل دما در یک منطقه خاص از گلخانه وجود دارد: اگر در گلخانه گیاهان مختلفی کاشته شده باشد، احتمالا نیازهای گرمایی هر کدام متفاوت از دیگری است. با نصب هیتر تابشی در فواصل مختلف، می‌توانید هر منطقه را به دمای موردنظر برسانید.
 • ترموستات هیتر تابشی که برای کنترل دما تعبیه شده است از گرم یا سرد شدن بیش از حد گلخانه و درنتیجه آسیب به گیاهان جلوگیری می‌کند.
 • پس از روشن شدن هیتر تابشی، در مدت کوتاهی دمای گلخانه به دمای موردنظر می‌رسد.
 • هیترهای نصب شده در گلخانه به شکل مستقل عمل می‌کنند و اگر یکی از آنها خراب شود، فقط همان هیتر تعمیر می‌شود.
 • استفاده از سیستم گرمایش تابشی در گلخانه باعث کاهش هزینه و صرفه‌جویی اقتصادی می‌شود و به تولید محصولات باکیفیت و سالم هم کمک مي‌کند.
گرماتاب

هزینه نصب و راه‌اندازی سیستم گرمایش تابشی در گلخانه به چه عواملی بستگی دارد؟

 • تعداد، اندازه و نوع هیترهای تابشی که می‌خواهید خریداری کنید باید متناسب با متراژ گلخانه شما باشد تا بتواند بدون اتلاف انرژی زیاد، حرارت لازم را تامین کند.
 • اگر گلخانه شما در اقلیم سردسیر قرار گرفته باشید برای تامین گرما نیاز به هیتر تابشی متفاوت از گلخانه‌ای دارید که در اقلیم معتدل قرار دارد.
 • چنانچه گلخانه خود را عایق نکرده باشید، هدررفت دما و انرژی بالایی خواهید داشت. در این شرایط هیترها باید با توان بیشتری کار کنند تا از سرمازدگی گیاهان جلوگیری کنند. پس باید برای تامین سوخت موردنیازشان هم بیشتر هزینه کنید.
 • اگر در منطقه شما گاز شهری دردسترس نباشد، می توانید از هیترهای تابشی برقی استفاده کنید. درمورد این هیترها و به‌صرفه بودن آنها با توجه به شرایط گلخانه و تولید محصول خود بهتر است با کارشناسان مشورت کنید.
 • هر گیاهی نیاز گرمایی خاص خودش را دارد. نوع گیاهانی که در گلخانه خود می‌کارید عامل مهم دیگری برای انتخاب سیستم گرمایشی مناسب و همچنین نوع هیتر انتخابی است.
 • تنوع گیاهان و محصولات کاشته شده در گلخانه هم بسیار مهم است؛ زیرا نیازهای مختلف گرمایی برای هر گروه از گیاهان تعیین می‌کند که باید چند منطقه گرمایی در گلخانه داشته باشید و از چند هیتر استفاده کنید.
گرماتاب گلخانه

نکاتی درباره نحوه خرید و نصب هیتر تابشی گلخانه

از آنجایی که تعداد و نوع هیترهای تابشی موردنیاز برای هر گلخانه متفاوت است، حتما قبل از خرید با کارشناسان باتجربه گرماسرما سازه مشورت کنید. شاید نیاز باشد آنها از گلخانه شما بازدید کنند، محاسبات لازم را انجام دهند و سپس نوع سیستم گرمایش تابشی در گلخانه را متناسب با نیازتان به شما پیشنهاد دهند.

جمع‌ بندی درباره سیستم گرمایش تابشی در گلخانه

هیترهای تابشی یکی از سیستمهای گرمایشی مناسب است که در سال‌هایاخیر به صورت گسترده‌ای مورد توجه تولیدکنندگان واحدهای تولیدی قرار گرفته است.

این هیترها با تابش مستقیم اشعه به اجسام، سطوح آنها را گرم می‌کنند و مانند خورشید، گرمای یکنواختی را به وجود می‌آورند. هیترهای تابشی هم نوع گازی دارند و هم نوع برقی که می‌توانید با توجه به شرایط منطقه فعالیت خود یکی از آنها را انتخاب کنید و بخرید.

انتخاب سیستم گرمایشی مناسب هم باعث می‌شود اتلاف انرژی و در نتیجه هزینه تمام شده تولید گلخانه کمتر شود و هم محصولات بهتر و باکیفیت‌تری را به بازار عرضه کنید.

پیش از خرید سیستم گرمایشی، در مورد فروشندگان منصف و شناخته شده تحقیق کنید: سپس برای انتخاب مناسب‌ترین مدلها با توجه به بودجه خود با کارشناسان آنها مشورت کنید.

برای خرید می‌توانید با شماره ۰۲۱۲۲۰۳۲۰۰۲ تماس بگیرید تا گرما سازه شما را راهنمایی کند.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه
ارسال دیدگاه
امتیاز شما:
🔃