آیا لوازم بهداشتی و آرایشی بر روی جواب آزمایش تاثیرگذار است؟

تاریخ انتشار: 13 مهر 1402
تعداد دیدگاه: 0
تعداد بازدید: 95

چکیده : لوازم آرایشی و بهداشتی بیش از آنکه فکرش را بکنیم میتوانند روی تمام جنبه های سلامتی ما تاثیرگذار باشند؛ از مشکلات هورمونی و پوستی گرفته تا ابتلا به ویروس HPV و حتی سرطان دهانه رحم.

استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی تبدیل به بخش جدانشدنی از زندگی بانوان شده است. بسیاری از بانوان ممکن است به دلایل مختلف مثل سیاهی دور چشم، چین و چروک و... از این لوازم استفاده کنند و با توجه به یافته های اخیر تست حیوانی لوازم آرایشی از نظر ایمنی و سلامتی انسان دیگر موثر نیست، سوالات تخصصی پزشکی در این میان پیش می آید مثل آیا مصرف این لوازم در دوران حاملگی میتواند باعث آسیب به جنین و اختلال در جواب آزمایش های مهمی مثل تست تعیین جنسیت، تست پاپ اسمیر و تست HPV شود؟

آیا لوازم بهداشتی و آرایشی بر روی جواب آزمایش تاثیرگذار است؟

تاثیر لوازم آرایشی بر سلامت زنان

میتوان گفت سه ماهه اول بارداری مهم‌ترین دوران آن است چرا که بدن جنین در طی این 90 روز شکل میگیرد. بسیار مهم است که در این دوران، مادران از مصرف هرگونه مواد شیمیایی که ممکن است برای سلامتشان مضر باشد دوری کنند.

مواد مثل رنگ مو، لاک ناخن، رژ لب و شامپوهای شیمیایی، سرشار از مواد شیمیایی مضر هستند که از طریق پوست و مو جذب بدن میشوند و تجمع آنها تاثیر مستقیم روی سلامت زنان خواهد داشت.

وب سایت healthline.com درباره خطرات این مواد مینویسد:

«رایج ترین مشکلاتی که مواد سمی لوازم آرایشی و بهداشتی ایجاد میکنند رشد تومورهای سرطانی، بهم ریختگی هورمون ها و مشکلات بارداری، در کنار بیماری هایی مثل آسم و اگزما می باشند.»

خطرناک ترین مواد شیمیایی آرایشی و تاثیرات آنها

علاوه بر وب سایت Healthline، وب سایت ewg.org (Environmental Working Group) در مقاله خود اشاره به تعداد مواد شیمیایی در لوازم آرایشی و بهداشتی اشاره میکند:

«بیش از 10 هزار مواد شیمیایی برای ساخت لوازم آرایشی و بهداشتی به کار برده میشوند که در بین آنها، 11 مورد به صورت جدی توسط سازمان غذا و دارو ممنوع شده اند.»

این مواد میتوانند تاثیر مستقیم روی افزایش هورمون های زنانه مثل استروژن داشته و حتی باعث اختلال در نتیجه تست تعیین جنسیت شوند. در ادامه برخی دیگر از این مواد خطرناک را بررسی میکنیم:

* فتالات و نقص های ژنتیکی

به نقل از سید سعید کرانیان، کارشناس غذایی در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، فتالات یکی از اصلی ترین مواد تشکیل دهنده لوازم آرایشی و بهداشتی است و میتواند باعث نازایی و ابتلای کودکان متولد به آسم شود.

سعید کرانیان در مقاله ای که در سایت رسمی این دانشگاه منتشر شده، اظهار دارد که فتالات و ترکیب های مختلف آن میتوانند اثری شبیه به هورمون زنانه استروژن داشته باشد و در صورتی که زنان باردار در معرض آن قرار بگیرند و این مواد در بدنشان تجمع پیدا کند، باعث نقص های ژنتیکی و ناهنجاری های مادرزادی در اندام های تناسلی در فرزندان آنها خواهد شد.

گفتنی است که این مسئله میتواند بر روی تست تعیین جنسیت جنین در بارداری اثرگذار باشد.

* آسیب سرب به کلیه و مغز جنین

از دیگر مواد شیمیایی که در لوازم آرایشی، خصوصا در انواع ماندگار آن مثل اسپری مو و رژ لب های 24 ساعته استفاده میشود، سرب است که میتواند تاثیر بسیار خطرناکی روی خانم های باردار بگذارد. این ماده میتواند باعث افزایش فشار خون بانوان شود و باعث ایجاد مشکلات کلیوی و مغزی برای جنین شود.

پزشکان معتقدند بدن هیچ انسانی به سرب ایمن نیست و ورود این ماده به بدن در دوران بارداری میتواند با تاثیر بر DNA باعث نقص ژنتیکی، پارگی زودهنگام کیسه آب و سقط جنین شود.

علتش این است که سرب به راحتی از طریق جریان خون به جفت نفوذ میکند و روی فعالیت و رشد طبیعی جنین اثر میگذارد.

* پارابن و ایجاد سرطان سینه

از خطرناک ترین و در عین حال رایج ترین موادی است که به علت ارزان بودن و ایجاد ماندگاری بالا در لوازم آرایشی استفاده میشود و از طریق جذب پوست، مستقیما روی هورمون های بدن بانوان تاثیر میگذارد.

ممکن است برخی بگویند میزان این ماده در مواد آرایشی کم است و ایجاد آسیب نمیکند. اما موضوع اینجاست که این ماده جذب بالایی از طریق پوست دارد و تجمع آن، مستقیما با بهم ریختن تعادل هورمون های جنسی و ایجاد تومورهای سرطان سینه در ارتباط است.

انجام آزمایش در منزل با شماره 1650 برای استان تهران و 88709970-021 برای آزمایش در منزل دیگر استان‌ها

مقاله بررسی ابتلا به اچ پی وی با تست پاپ اسمیر

لوازم آرایشی و تست HPV

تست پاپ اسمیر و اچ پی وی از جمله مهم ترین تست ها برای سلامت آقایان و بانوانی است که از نظر رابطه جنسی، زندگی فعالی دارند.

باور عموم بر این است که این ویروس تنها از طریق رابطه جنسی منتقل میشود. اگرچه داشتن تماس جنسی با فرد مبتلا به این ویروس، اصلی ترین و رایج ترین دلیل آن به شمار میرود، اما تنها دلیل انتقال آن نیست.

- ابتلا به HPV از طریق لوازم آرایشی

ارائه محصولات تستی یا تستر، یکی از روش های بازاریابی رایج بین فروشندگان لوازم آرایشی است. در برخی محصولات مثل شامپوها، این محصولات تستی در بسته بندی های جداگانه ارائه میشوند و اکثرا از نظر بهداشتی بدون مشکل هستند.

اما برخی محصولات مثل رژ لب یا مدادهای آرایشی که بدون بسته بندی و برای تست در اختیار افراد زیادی قرار میگیرند، میتوانند یکی از عوامل انتقال ویروس HPV باشند.

مشکل اینجاست که در اکثر مواقع، افراد بدون دادن آزمایش اچ پی وی و آزمایش پاپ اسمیر متوجه وجود این ویروس در بدن خود نمیشوند و کافیست یک فرد دارای تبخال (HSV) لب یا صورت بوده و یا مبتلا به HPV یا زگیل تناسلی مبتلا باشد و از رژ لب، رژ گونه، مداد ابرو و... استفاده کند تا احتمال ابتلای افراد دیگری که از آن تستر استفاده میکنند، چندین برابر شود.

- بررسی ابتلا به اچ پی وی با تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر از جمله آزمایش های مهم برای سلامت بانوان است. وظیفه اصلی این آزمایش، شناسایی هرگونه اختلال و ناهنجاری در سلول های دهانه واژن است. ناهنجاری هایی که میتوانند نشان دهنده تغییرات پیش سرطانی باشند و در آینده ای نزدیک باعث سرطان رحم بشوند.

آزمایش پاپ اسمیر در آزمایشگاه انجام میشود و متخصصین با انجام نمونه گیری از سلول های دهانه رحم و بررسی آنها توسط میکروسکوپ، مشخص میکنند که فرد دارای ناهنجاری مشکوک هست یا خیر.

استفاده از لوازم آرایشی بهداشتی آلوده، یکی از عواملی است که ممکن است روی جواب تست پاپ اسمیر تاثیرگذار باشد.

- تست HPV و تشخیص ویروس پاپیلومای انسانی

انجام آزمایش پاپ برای تشخیص صد درصدی ابتلا به ویروس اچ پی وی کافی نیست. در واقع، آزمایش پاپ اسمیر به دنبال هرگونه ناهنجاری سلولی در دهانه رحم میگردد و در صورت مثبت بودن نتیجه آن، متخصصین باید از آزمایش HPV استفاده کنند.

این آزمایش به طور اختصاصی به دنبال اثرات ویروس اچ پی وی در دهانه رحم میگردد و روشی قابل اعتماد برای تشخیص ابتلا به ویروس میباشد.

آزمایش های چکاپ کامل زنان در آزمایشگاه تهران لب

لوازم آرایشی و بهداشتی بیش از آنکه فکرش را بکنیم میتوانند روی تمام جنبه های سلامتی ما تاثیرگذار باشند؛ از مشکلات هورمونی و پوستی گرفته تا ابتلا به ویروس HPV و حتی سرطان دهانه رحم.

آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب (tehranlab.com)، بهترین آزمایشگاه برای انجام آزمایشات دوران بارداری و همچنین بررسی کامل سلامتی بانوان و جنین از جمله تست تعیین جنسیت، تست پاپ اسمیر و تست HPV و... در شهر تهران است.

برای انجام آزمایش های چکاپ کامل زنان در آزمایشگاه تهران لب و در منزل با شماره 1650 برای استان تهران و 88709970-021 برای آزمایش در منزل دیگر استان‌ها تماس بگیرید.

باشگاه مشتریان آزمایشگاه تهران لب:

https://reservation.tehranlab.com:8084

آزمایش های چکاپ کامل زنان در آزمایشگاه تهران لب
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه
ارسال دیدگاه
امتیاز شما:
🔃