چرا بدنه یخچال برق دارد؟

تاریخ انتشار: 18 مهر 1402
تعداد دیدگاه: 0
تعداد بازدید: 66

برق در بدنه یخچال یکی از متداول‌ترین مشکلات در منازل است که دلایل بسیار زیادی باعث به وجود آمدن، این چنین مشکلی شده‌اند. هر چند این برق القایی بسیار ناچیز بوده و نمی‌تواند آسیب جدی به شما وارد کند. اما به دلیل این که در طول روز همه افراد خانواده با یخچال سروکار دارند این شوک الکتریکی، می‌تواند نا خوشایند باشد. در ادامه به بررسی دلایل این مشکل خواهیم پرداخت و راه حلی برای رفع آن، ارائه خواهیم داد.

برق داشتن بدنه یخچال

دلایل برق داشتن بدنه یخچال

برق بدنه یخچال چندان خطرناک نیست، اما باید دلایلی که باعث ایجاد جریان برق بر روی بدنه یخچال می‌شود را بدانید تا در صورت لزوم به عیب یابی و تعمیرات یخچال خود بپردازید با دانستن این مسائل، می‌توانید سراغ یک تکنسین ماهر رفته و از آن بخواهید تا یخچالتان را درست کند.

معیوب بودن ترموستات

ترموستات بخش بسیار مهمی در یخچال است که قطع شدگی سیم اتصال به زمین این قطعه، خرابی عایق‌های داخلی آن، از بین رفتن سیم‌های داخلی و دزدیدن برق از سر کنتاکت‌های ترموستات باعث می‌شوند برق به بدنه یخچال برسد.

عایق سیم کشی درون یخچال فرسوده شده باشد

در مدار یخ زدایی یخچال، سیم کشی‌هایی وجود دارند که عایق هستند و همچنین به عنوان یک رسانا خوب عمل می‌کنند. زمانی که این عایق کشی‌ها فرسوده می‌شوند، باعث ایجاد برق در بدنه یخچال خواهند شد. البته که دقت داشته باشید، این مشکل می‌تواند با قرار گرفتن یخچال بر روی یک سطح رسانا نیز رخ دهد.

کمبود رطوبت

یکی دیگر از مشکلاتی که باعث برق دار شدن بدنه یخچال می‌شود، آشپزخانه با رطوبت بسیار پایین است. در واقع طبق آمارهایی که گرفته شده است، در شهرهای خشک، گزارش‌های بیشتری مبنی بر برق داشتن یخچال وجود دارد. در واقع مردم این شهرها، باید از مرطوب کننده‌های هوا استفاده کنند تا با این کار، باعث کاهش الکتریسیته ساکن شوند.

مشکل در سرپیچ لامپ یخچال

در بعضی از موارد، برق داشتن بدنه یخچال به خاطر سر پیچ لامپ آن است. در این مواقع، تکنسین‌های حرفه‌ای ابتدا یخچال را از برق کشیده و سپس با یک اهم متر، وضعیت سر پیچ را بررسی می‌کنند. شاید با خود فکر کنید که جداسازی سر پیچ کار چندان سختی نیست، اما به شما توصیه می‌کنیم، حتماً از یک تعمیر کار حرفه‌ای درخواست کنید تا این کار را انجام دهد.

تعمیر یخچال برقدار

معیوب بودن سیم برق دو شاخه یخچال یا پریز برق

در بعضی از موارد اگر سیم برق دو شاخه یخچال معیوب باشد، برق در بدنه یخچال احساس می‌شود. از طرفی برخی از پریزهای برق در خانه‌ها، معیوب هستند؛ به همین دلیل باید از برق‌کار بخواهید تا پریز برق یخچال را تست کند.

موتور معیوب در یخچال

در برخی از موارد، سیم پیچی‌های داخلی موتور یخچال یا کمپرسور دچار مشکل می‌شوند و مسبب برق دار شدن بدنه یخچال خواهند شد. هم چنین موتور نیم سوز بسیار خطرناک است و بدنه یخچال را برق دار می‌کند.

بورد معیوب در یخچال

اگر بورد یخچالتان نتواند برق خود را به ارت متصل کند؛ در نتیجه شاهد برق دار شدن یخچال خواهید بود. در این موارد بورد، برق خود را به بدنه یخچال منتقل می‌کند.

حل مشکل برق در بدنه یخچال

خوب همان‌طور که مشاهده کردید، دلایل بسیاری باعث ایجاد برق در بدنه یخچال می‌شوند. با وجود این همه دلیل می‌توان گفت حدس این که برق از کجا می‌آید، کار بسیار سختی است. به طور کلی برق القایی در بدنه بسیاری از وسیله‌های الکتریکی، امری طبیعی است و اکثر سازندگان سعی می‌کنند با استفاده از سیم ارت، این برق را به زمین متصل کنند.

معمولاً اکثر تکنسین‌ها و تعمیرکاران حرفه‌ای برای تعمیر یخچال و از بین بردن برق موجود در بدنه آن به تعمیر ترموستات و موتور دست می‌زنند. به ندرت پیش می‌آید که تعمیرکاران، پلمب یخچال را باز کرده و سیم کشی‌های داخل آن را بررسی کنند. با وجود تمام این ها باز هم نمی‌توان گفت به طور حتم یخچال درست می‌شود یا خیر؟ سیستم برق این دستگاه‌ها بسیار پیچیده است و باید تعمیرات اساسی بر روی آن‌ها صورت بگیرد. حال، برای این که با مراحل تعمیر این دستگاه‌ها توسط تکنسین حرفه‌ای آشنا شوید مراحل زیر را دنبال کنید.

  1. تکنسین‌ها در ابتدا کار، یخچال را از برق می‌کشند تا به بررسی دلیل اصلی وجود برق در بدنه یخچال بپردازند.

  2. حال، اورلود و رله استارت را از موتور یخچال جدا می‌کنند.

  3. سپس، دوباره یخچال را به برق وصل می‌کنند.

  4. حال، اگر باز هم احساس کردند که برق وجود دارد، به این نتیجه می‌رسند که مشکل از موتور یخچال است و باید آن را تعمیر کنند.

تعمیر یخچال

اتصال سیم ارت به زمین

یکی از مؤثرترین و متداول‌ترین کارهایی که اکثر تعمیرکاران برای از بین رفتن برق بدنه یخچال انجام می‌دهند، استفاده از سیم ارت است. قبل‌تر گفته شد، وجود الکتریسیته القایی در وسایل الکتریکی، امری کاملاً طبیعی است و اکثر سازندگان سعی می‌کنند با سیم ارت، این جریان برق را از بین ببرند. حال می‌توان گفت برق دار شدن بدنه یخچال می‌تواند از ناتوانی سیم ارت باشد و به همین دلیل برق به زمین انتقال پیدا نمی‌کند.

در این موارد معمولاً تکنسین‌ها یکی از سیم‌های یخچال را به سیم ارت درون پریز برق متصل می‌کنند تا برق اضافی به سمت زمین انتقال پیدا کند. در برخی از مواقع به دلیل قدیمی بودن ساختمان، برق کشی مبتنی بر سیم ارت در پریزها وجود ندارد. در این مواقع بیشتر تکنسین‌ها سیم را به لوله آب متصل می‌کنند، در نظر داشته باشید که این کار به هیچ وجه نباید انجام شود؛ زیرا خطرات بسیار زیادی در پی دارد.

این کار، به قدری خطرناک است که در برخی از موارد با اتصال کوچک برق به آب، آب ساختمان برق دار می‌شود. در این صورت جان کسانی که در آن لحظه از آب استفاده می‌کنند، به خطر می‌افتد و ممکن است تعداد زیادی از افراد ساختمان صدمات جانی و مالی بسیاری ببینند.

اگر نتوانستیم برق یخچال را به زمین متصل کنیم باید چه کاری انجام دهیم؟

به هر حال متوجه شدید که در بعضی از موارد پریز برق دارای سیم کشی ارت نیست و توانایی اتصال برق یخچال به زمین وجود ندارد. در این مواقع باید کارهای زیر را انجام دهید تا خطرات احتمالی را به صفر برسانید.

  • در آشپزخانه با دمپایی پلاستیکی راه بروید؛ زیرا پلاستیک، عایق بسیار خوبی در برابر الکتریسیته است.

  • جلو یخچال فرش پهن کنید.

  • دوروبر یخچال را بررسی کنید و از خشک بودن زیر و بالا آن اطمینان حاصل کنید.

آیا تنها دلیل برق داشتن بدنه یخچال خود یخچال است؟

خیر، نمی‌توان گفت که تنها دلیل برق داشتن بدنه یخچال، مشکلات مربوط به یخچال است. گاهی اوقات ممکن است مشکل از سیستم برق کشی خانه شما باشد. در این مواقع، ممکن است وجود برق در بدنه یخچال مقطعی و گذرا باشد و پس از گذشت چند روز از بین برود. اما در صورت ادامه دار بودن این مشکل، باید به یک تکنسین یا تعمیرکار حرفه‌ای یخچال مراجعه کنید تا در صورتی که مشکلی در یخچال وجود نداشت، شما را به پیش برق‌کار بفرستد.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه
ارسال دیدگاه
امتیاز شما:
🔃