چگونه دستیار پزشک شویم؟ + بازار کار

تاریخ انتشار: 19 مهر 1402
تعداد دیدگاه: 0
تعداد بازدید: 206
استخدام دستیار پزشک

دستیاران پزشک افرادی هستند که زیر نظر پزشکان از بیماران مراقبت می‌کنند. آن‌ها تخصص‌های متفاوتی دارند و در محیط‌های درمانی مختلف از جمله مراکز بهداشت، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و مطب‌ها فعالیت می‌کنند. دستیاران پزشک نقش مهمی در فرایند درمان بیماران دارند و وظایف متعددی را برعهده می‌گیرند. در این مقاله به معرفی کامل این شغل می‌پردازیم و به سوال « چگونه دستیار پزشک شویم» پاسخ می‌دهیم.

منظور از دستیار پزشک چیست؟

دستیار پزشک فردی حرفه‌ای است که در امور مختلف به پزشکان کمک می‌کند و در معاینه، تشخیص بیماری و درمان بیماران نقش دارد. یک دستیار پزشک ممکن است در حوزه‌های مختلفی چون رسیدگی به بیماران سالخورده، بیماران اورژانسی یا کودکان فعالیت کند.

باید توجه داشته باشید که شغل دستیار پزشک با دستياری پزشكی متفاوت است. شغل دستیاری پزشکی همان رزیدنتی است که ۴ سال طول می‌کشد. افراد پس از اتمام دوره پزشک عمومی، در آزمون دستیاری شرکت می‌کنند و پس از گذراندن دوره ۴ ساله دستیاری، به عنوان پزشک متخصص به کار خود ادامه می‌دهد. در حالیکه، دستیار پزشک در رشته پزشکی تحصیل نکرده است و با گذراندن دوره دستيار در مراکز مختلف، این شغل را به دست آورد است.

برای مشاهده جدیدترین آگهی‌های استخدام دستیار پزشک به لینک زیر مراجعه کنید:

https://karbord.io/jobs/doctor-assistant

وظايف دستيار پزشک

یک دستیار، وظایف مختلفی را زیر نظر پزشک انجام می‌دهد. در ادامه لیست کوتاهی از وظایف و مسئولیت‌های دستیار پزشک آورده شده است.

 • ثبت سوابق پزشکی بیمار

 • پاسخ به تماس‌ها و نوبت دادن به بیماران

 • جمع‌آوری مدارک پزشکی برای ارائه به بیمه

 • انجام هماهنگی‌های لازم با بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها

 • گرفتن نمونه برای آزمایش‌های لازم

 • ثبت علائم و شرح حال بیمار

 • کمک در جراحی‌های مختلف

 • ارائه راهنمایی‌های لازم در زمینه استفاده از داروها یا دنبال کردن رژیم‌های غذایی

 • انجام تزریقات و پانسمان و...

 • گرفتن نوار قلب و سایر تست‌های پزشکی

مدارک و شرایط لازم برای شغل دستیار پزشک

معمولا افرادی که مدرک کارشناسی خود را در حوزه‌ای مرتبط دریافت کرده‌اند، شانس بیشتری برای استخدام شدن به عنوان دستیار پزشک دارند. با این حال، برخی کلینیک‌ها یا مطب‌های پزشکی افرادی با تحصیلات دیپلم را نیز استخدام می‌کنند. معمولا دستیاران پزشک می‌توانند حین انجام کار آموزش‌های لازم را دریافت کنند.

همچنین، جهاد دانشگاهی برای برخی از رشته‌ها مانند دستيار دندانپزشكی، دوره‌های آموزشی برگزار می‌کند. این دوره‌ها بصورت حضوری و مجازی برگزار می‌شوند و افرادی که مدرک دیپلم دارند، می‌توانند با پرداخت هزینه، در آن‌ها شرکت کنند. بدین ترتیب، افرادی که می‌خواهند دستیار دندانپزشک شوند، می‌توانند بدون كنكور، مدرک معتبر دستيار دندان پزشك را از جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی دریافت کنند. علاوه بر جهاد دانشگاهی، سازمان فنی حرفه ای هم دوره‌های دستیار پزشک عمومی برگزار می‌کند.

مهارت‌های فردی مورد نیاز شغل دستيار پزشک

برخی از مهارت‌ها و توانایی‌ها باعث می‌شوند افراد به عنوان دستیار پزشک وظایف خود را بهتر انجام دهند. در ادامه برخی از مهارت‌های بسیار مهم برای دستياری که در بیمارستان، کلینیک یا مطب پزشکی کار می‌کند، آورده شده است.

مهارت در برقراری ارتباط کلامی

دستیار پزشک باید با بیماران ارتباط برقرار کند و به خوبی مراحل درمان را برای آن‌ها شرح دهد. او همچنین باید با سایر اعضای کادر درمان ارتباطی مؤثر داشته باشد تا بتواند به بهترین شکل ممکن به بیماران خدمت کند.

گوش دادن فعال

برای اینکه یک دستیار پزشک بتواند به درستی به شکایت‌ها، درخواست‌ها و نگرانی‌های بیماران درباره وضعیت سلامتشان پاسخ بدهد، ابتدا باید بتواند به خوبی به حرف‌های آن‌ها گوش بدهد. بنابراین دستيار پزشكی که شنونده‌ی خوبی باشد، می‌تواند عملکردی عالی در این حرفه داشته باشد.

توجه به جزئیات

معمولا دستیاران بصورت همزمان از چند بیمار مراقبت می‌کنند؛ بنابراین آن‌ها باید دقت بالایی داشته باشند و متوجه تغییراتی که در وضعیت و علائم هر بیمار به وجود می‌آید، بشوند.

همدلی

ممکن است بیماران و خانواده‌های آن‌ها در شرایط سختی قرار گرفته باشند و مضطرب باشند. در چنین وضعیتی، دستیار پزشک باید با همدلی و مهربانی به امور بیماران رسیدگی کند.

آشنایی با تکنولوژی

دستیار پزشک باید با تجهیزات پزشکی و نرم‌افزارهای مورد استفاده در ثبت و نگهداری از پرونده‌های پزشکی آشنا باشد. او باید بتواند از رایانه و دستگاه‌های پزشکی جدید به درستی استفاده کند.

توانایی کار گروهی

دستیار پزشک باید توانایی کار گروهی را داشته باشد و بتواند با همکاران خود و پزشکان به خوبی همکاری کند. برای خدمات‌رسانی به بیماران، تمام اعضای کادر درمان باید با همدیگر هماهنگ باشند و در صورتی‌که یک دستیار پزشک توانایی کار گروهی را نداشته باشد، در روند خدمات‌رسانی اختلال به وجود می‌آید.

دستیار پزشک کجا کار می‌کند؟

دستیار پزشک در محیط‌های درمانی مختلفی کار می‌کند. در ادامه به برخی از مکان‌هایی که به استخدام دستیار پزشک می‌پردازند، اشاره شده است.

 • درمانگاه‌‌ها

 • کلینیک‌‌های پوست و زیبایی

 • کلینیک‌‌های دندانپزشکی

 • بخش اورژانس

 • بیمارستان‌ها

 • مطب دکتر

 • مراکز رادیولوژی

 • مراکز بهداشت

 • خانه‌های سالمندان

وضعیت بازار کار و آینده شغلی دستیار پزشک

در سال‌های اخیر، بازار کار شغل دستیار پزشک در بسیاری از کشورها رشد قابل توجهی داشته است. تقاضای بیشتر برای خدمات بهداشتی و درمانی، افزایش جمعیت سالمند و همچنین توسعه سیستم‌های بهداشت عمومی موجب افزایش نیاز به دستیاران پزشک شده است. افزایش تعداد بیمارستان‌ها، مطب‌ها و مراکز درمانی نیز نیاز به نیروی کار در این زمینه را افزایش داده است.

با افزایش نیاز به دستیاران پزشک، امتیازها و امکانات ویژه‌ای برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. درآمد مناسب، پوشش بیمه، فرصت‌های آموزشی و امکان پیشرفت در حوزه کاری، جذابیت زیادی را برای افرادی که به کار در این زمینه علاقه‌مند هستند، به همراه دارد.

حقوق دستیار پزشک

حقوق دستیاران پزشک به عوامل مختلفی وابسته است. میزان تجربه و شهر محل کار تأثیر زیادی بر این مبلغ دارند. همچنین، با توجه به اینکه افراد در بیمارستان‌های بزرگ کار می‌کنند یا در مراکز بهداشت و درمانگاه‌های کوچک، حقوق آن‌ها متفاوت خواهد بود. بطور کلی، میزان درآمد دستياری دندانپزشکی یا پزشکی مانند حقوق پرستاران و بهیاران است. در سال ۱۴۰۱، میانگین درآمد دستیاران پزشک در تهران ۹ میلیون و در شهرهای کوچک ۸ میلیون تومان بوده است.

جمع‌بندی

در این مقاله شغل دستیار پزشک را معرفی کردیم و گفتیم که چگونه می‌توان در این حوزه مشغول به کار شد. افرادی که دوست دارند به عنوان دستیار پزشک کار ‌کنند، نیازی به تحصیلات آکادمیک در رشته‌های علوم پزشکی ندارند. آن‌ها می‌توانند در آموزشگاه‌های معتبر، دوره‌های مرتبط را بگذرانند یا در محل کار آموزش ببینند. شغل دستیار پزشک یکی از مشاغل پرتقاضا است که درآمد قابل قبولی دارد و می‌تواند شغلی ایده‌آل برای علاقه‌مندان به مشاغل مربوط به حوزه بهداشت و درمان باشد.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه
ارسال دیدگاه
امتیاز شما:
🔃