تفاوت فلدسپات سدیک و پتاسیک

تاریخ انتشار: 4 آذر 1402
تعداد دیدگاه: 0
تعداد بازدید: 82

چکیده : فلدسپات یکی از مواد معدنی فراوان در لایه زمین است که کاربردها و انواع مختلفی دارد. در این مطلب به بررسی تفاوت فلدسپات سدیک و پتاسیک پرداختیم.

فلدسپات انواع مختلفی دارد از جمله فلدسپات سدیک و فلدسپات پتاسیک؛ اما این‌ها چه فرقی با هم دارند. در این مطلب قصد داریم تفاوت فلدسپات سدیک و پتاسیک را بررسی کنیم. تفاوت‌ها از همه نظر، از نظر شکل فیزیکی، خواص، کاربردها و غیره. پس با آسن سنگ همراه باشید تا فرق فلدسپات سدیک و پتاسیک را بررسی کنیم.

مقدمه درباره تفاوت فلدسپات سیدک و پتاسیک

ما قبلا در مقاله مفصل درباره اینکه فلدسپات چیست توضیحات کاملی داده بودیم. در واقع فلدسپات ها از سری کانی‌هایی هستند که از هسته زمین استخراج می‌شوند و امروزه در صنعت استفاده زیادی از آن‌ها می‌شود.

فلدسپات انواع بسیار متنوعی دارد که از نظر ترکیبات و دیگر مشخصات با یکدیگر فرق می‌کند؛ اما از بین آن‌ها، فلدسپات سدیک و پتاسیم بیشترین استفاده را در صنایع مختلف دارند و سبب شده تا با فروش بالایی هم روبه رو شوند.

اما چرا این دو فلدسپات بیشترین استفاده را دارند؟ تفاوت فلدسپات سدیک و پتاسیک در چیست؟ کدام یک از آن‌ها برای خرید مناسب است؟

تفاوت فلدسپات سدیک و پتاسیک

فلدسپات سدیک چیست؟

فلدسپات سدیک در ترکیبات خود دارای درصد زیادی سدیم است. همین عامل هم سبب نام گذاری آن شده است. وجود مقدار زیادی سدیم در آن باعث شده تا برای کاربردهای مختلفی قابل استفاده باشد.

احتمالا می‌دانید که یکی از مهم‌ترین مصارف فلدسپات‌ها، سرامیک سازی و ساخت لعاب و ظروف چینی است. در این مصارف از فلدسپات سدیک استفاده می‌شود؛ چرا که این فلدسپات دارای نقطه ذوب برابر با 1150 درجه سانتی گراد است و مقاومت بالایی در برابر افزایش دما دارد.

استفاده از آن باعث می‌شود تا عمل ذوب با اطمینان بیشتری انجام شود. استفاده از فلدسپات سدیک سبب گسترده شدن دامنه پخت می‌شود. مواد قلیایی موجود در این کانی به صورت دانه درشت بوده و همچنین نامحلول در آب هستند. به همین خاطر باید خیلی ریز باشد تا بتوان در آب آن‌ها را حل کرد. همین مقاوم بودن یکی از مهم‌ترین خصوصیات این فلدسپات است.

این ماده با نام علمی فلدسپات سدیک آلبیت شناخته می‌شود. کاربردهای بسیار زیادی دارد و در آزمایشگاه‌های زمین شناسی هم برای تحقیقات علمی به کار گرفته می‌شود.

فلدسپات پتاسیک چیست؟

برخلاف نوع قبل، در فلدسپات پتاسیک، که یکی از پر فروش‌ترین انواع فلدسپات است، میزان پتاسیم در ترکیبات آن بسیار زیاد بوده و به همین جهت به این اسم شناخته می‌شود.

فرمول شیمیایی آن برابر با KAlSi3O8 بوده و در دسته کانی‌های بلورین قرار دارد. در ساختار آن مواد دیگری همچون کلسیم هم حضور دارد. این ماده در سنگ‌های آذرین و همچنین سنگ‌های دگرگون یافت می‌شود و بعد از استخراج از معادن و انجام فرآیندهای مختلف روی آن قابل استفاده است.

گفتی است دمای ذوب فلدسپات پتاسیک 1250 درجه است که از نوع سدیک بالاتر است و به همین دلیل در صنایع شیشه و سرامیک از آن استفاده می‌شود.

به فلدسپات پتاسیک، ازتوکلازها هم گفته می‌شود؛ از خاصیت آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در برابر اسید مقاوم است.
 • می تواند قوس های الکتریکی را تثبیت کند.
 • به صورت حفاری از معادن استخراج می شود.
 • مقاومت بالایی دارد و در صنعت کاربرد زیادی دارد.

از این فلدسپات می‌توان برای صنایع مختلف همچون کبریت سازی، پلاستیک سازی و… استفاده کرد.

فرق فلدسپات سدیک و پتاسیک

تفاوت فلدسپات سدیک و پتاسیک چیست؟

دانستن تفاوت فلدسپات سدیک و پتاسیک یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین کاربرد آن‌ها است. فرق فلدسپات سدیک و پتاسیک سبب شده تا از نظر فروش و قیمت هم با یکدیگر فرق داشته باشند.

در واقع می‌توان تفاوت‌های این دو نوع فلدسپات را در موارد زیر برشمرد:

 1. تفاوت فلدسپات سدیک و پنتاسیک از نظر شکل و رنگ
 2. تفاوت از نظر کاربردها
 3. تفاوت از نظر ترکیب شیمیایی
 4. تفاوت از نظر نقطه ذوب

سایت معتبر science direct نکات خوب و کاملی در بررسی تفاوت فلدسپات سدیک و پتاسیک آورده است. این سایت یک منبع بسیار معتبر در انتشار مقالات علمی است و از همین جهت منبعی قابل اتکا است. اگر قصد دارید نکات علمی بیشتری در این باره بدانید، به این سایت مراجعه کنید.

فرق فلدسپات سدیک و پتاسیک از نظر شکل ظاهری

شکل ظاهری پتاسیک به نسبت سدیک متقارن‌تر است. از نظر رنگ نیز سدیک به نسبت پتاسیک روشن‌تر بوده که می‌توان به راحتی آن‌ها را یکدیگر تشحیص داد و تفکیک کرد.

البته این مواد تماما در کارخانه فرآوری شده و بعد به دست مشتری می‌رسد. اگر شما هم قصد خرید انواع فلدسپات را دارید می‌توانید به شماره‌های تماس ما در مجموعه آسن سنگ تماس گرفته و بعد از اطلاع از قیمت فلدسپات [قیمت روز] سفارش خود را ثبت کنید. شماره تماس:۰۹۱۹۶۸۵۵۱۰۵

تفاوت فلدسپات پتاسیم و سدیک از نظر کاربرد

از دیگر تفاوت‌های فلدسپار سدیک و پتاسیم می‌توان به نوع کاربری آن‌ها اشاره کرد. درست است که هر دوی آن‌ها در صنعت به کار گرفته می‌شوند؛ اما با توجه به میزان ترکیبات، خاصیت‌های فیزیکی و بافتی که دارند انتخاب می‌شوند. از سری کاربردهای هر دوی آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساخت سرامیک و کاشی
 • رنگ سازی
 • شیشه سازی
 • بتونه سازی

نکته پایانی در تفاوت فلدسپات سدیک و پتاسیک

قبل از هر چیز به خاطر داشته باشید که این دو یعنی فلدسپات سدیک و فلدسپات پتاسیک دو محصول متفاوت از هم هستند؛ اما در کنار آن محصولی نیز وجود دارد که از ترکیب این دو حاصل می‌شود که به آن فلدسپات سدیک پتاسیک گفته می‌شود که در واقع از هر دو نوع ماده شیمیایی در آن وجود دارد و برای اطلاع از ویژگی‌های آن می‌توانید صفحه فلدسپات سدیک پتاسیک مراجعه کنید.

قیمت فروش نیز از دیگر تفاوت‌های فلدسپات سدیک و پتاسیک است. در بازار فروش مواد معدنی انواع این کانی‌ها عرضه می‌شود که از نظر کیفیت با یکدیگر فرق می‌کنند.

شما باید نمونه‌ای را تهیه کنید که کیفیت لازم را داشته باشد و درصد خلوص سنگ آن به صورت دقیق اندازه گیری شود. فروشگاه آسن انواع فلدسپات ها را از معادن غنی به صورت مطمئن و با تضمین کیفیت در اختیار شما قرار می‌دهد. می‌توانید متناسب با نیاز خود انواع آن را انتخاب کرده و با مناسب‌ترین قیمت از ما خریداری کنید.

منبع: سایت آسن سنگ

برچسب ها : قیمت فلدسپات

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید! ارسال دیدگاه
ارسال دیدگاه
امتیاز شما:
🔃